Atopia skóry jest stanem zapalnym wywołującym nieprzyjemne objawy, głównie świąd i zaczerwienienie. Zmiany mogą pojawić się jedynie na twarzy (zwłaszcza na policzkach), ale też w zgięciach kolan i łokci. Co pomoże je zwalczyć?
AZS przytrafia się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Często znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Najmłodsi pacjenci z atopowym zapaleniem skóry źle znoszą uciążliwe swędzenie, które powoduje u nich ogromny dyskomfort, rozdrażnienie i problemy ze snem. W cięższych przypadkach zmiany obejmują także inne obszary ciała niż wymienione. Sprawdź, jak radzić sobie z tym problemem!
Atopia skóry – jak sprawdzić, czy to egzema?
Atopia skóry nazywana jest także wypryskiem atopowym, AZS lub egzemą. Schorzenie charakteryzuje się występowaniem okresów remisji i nawrotów, co oznacza, że pacjent miewa lepsze i gorsze dni. Uważa się, że choroba ma podłoże genetyczne. Stan zapalny jest reakcją układu immunologicznego na alergeny.
Atopowe zapalenie skóry może towarzyszyć choremu przez całe życie, dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka i troska o nadwrażliwą skórę. Kiedy można podejrzewać AZS? Często pierwszymi symptomami są zaczerwienienie i nadmierna szorstkość skóry, która zaczyna się łuszczyć i swędzieć.
Atopia skóry – co powinno wzbudzić niepokój?
Nawracające zakażenia bakteryjne skóry, pogrubienie naskórka, czasem zmiany wysiękowe, strupy – objawy tego rodzaju zawsze świadczą o nieprawidłowym funkcjonowaniu skóry. Wymagają także jak najszybszej konsultacji z dermatologiem, który w ciężkich przypadkach zleca specjalistyczne leczenie.
Lekami stosowanymi przy atopii skóry są często kortykosteroidy, które zmniejszają nieprzyjemne objawy, jednak nie leczą całkowicie AZS. Warto pamiętać, że ta sama choroba wywołuje nieco inne symptomy u dzieci i dorosłych. U najmłodszych są to częściej zmiany na twarzy, głowie, tułowiu i kończynach. Pojawia się również łupież biały.
Atopia skóry – kryteria rozpoznania
Egzema może wywoływać objawy sugerujące także inne schorzenia skóry, dlatego specjaliści opracowali metodę rozpoznawania atopii. Wyróżniono kryteria większe i mniejsze. Trzy symptomy z pierwszej grupy stanowią podstawę do postawienia diagnozy: świąd, przewlekły przebieg z nawrotami, charakterystyczne umiejscowienie, egzema w rodzinnym wywiadzie.
Można także zaobserwować suchość i rogowacenie naskórka, świąd po spoceniu, rumień na twarzy, łupież biały czy zapalenie czerwieni wargowej. Atopii skóry towarzyszy często nietolerancja na wełnę i na niektóre pokarmy. Do zdiagnozowania problemu wykorzystywane są badania – testy skórne oraz analiza poziomu IgE w surowicy.
Jak radzić sobie z atopowym zapaleniem skóry?
Choć atopia skóry jest przewlekłą chorobą utrudniającą codzienne funkcjonowanie, da się zminimalizować przykre dolegliwości i poprawić kondycję skóry. Podstawą jest zmiana nawyków – staranne wybieranie kosmetyków i środków piorących.
Chorzy powinni nosić przewiewne ubrania, wykonane z naturalnych tkanin. Warto również przyjrzeć się diecie i eliminować produkty mogące prowadzić do uczulenia. Codzienna troska o skórę przełoży się na lepsze samopoczucie fizyczne i psychiczne.