Cera wrażliwa — jakich kosmetyków unikać?

Cera wrażliwa różni się od normalnej tym, że nadmiernie reaguje na niektóre czynniki takie jak: promieniowanie UV, stres, czy niektóre składniki. Często objawia się zaczerwienieniem, swędzeniem, odwodnieniem lub niedoskonałościami. Poza tym cierpi na suchość, ponieważ jej bariera skórna powoduje, że utrata wilgoci jest większa niż w przypadku skóry normalnej. Dlatego dobór produktów dla skóry wrażliwej powinien być szczególnie przemyślany. Jakich kosmetyków unikać? Podpowiadamy. 

Cera wrażliwa — czym się charakteryzuje?

Podrażnienia, zaczerwienienia, pękające naczynka, czasami suchość, napięcie i reakcja alergiczne — to tylko niektóre problemy, z którymi borykają się osoby posiadające cerę wrażliwą. Wrażliwość w tym wypadku jest pewną cechą, dlatego może dotyczyć różnych typów cer: mieszanej, tłustej czy suchej.

Cera wrażliwa a perfumowane produkty do pielęgnacji

Wiele produktów kusi wspaniałymi zapachami, ale osoby o cerze wrażliwej powinny ich zdecydowanie unikać. Substancje zapachowe często są wyzwalaczami alergii i podrażnień na tego typu skórze.

Dlatego przed zakupem produktu warto przyjrzeć się jego składowi. Nazwy INCI takie jak perfumy, cytral, eukaliptol, metylofenylobutanol czy oktylododekanol wskazują na produkty perfumowane. Z tego powodu kupując kosmetyki, warto postawić na bezzapachowe formuły, które nie podrażniają wrażliwej cery.

Cera wrażliwa a konserwanty

Cera wrażliwa kosmetyki powinna mieć dobierane ostrożnie. Warto unikać parabenów. Są to produkowane przez przemysł kosmetyczny konserwanty do ochrony kremów przed bakteriami. Określane są np. jako paraben metylowy, etylowy, propylowy lub butylowy. Często wywołują alergie i podrażnienia skóry wrażliwej.

Konserwanty takie jak kwas benzoesowy lub benzoesan sodu, które są zatwierdzone do stosowania w kosmetykach naturalnych, wykazują zmniejszone ryzyko podrażnień i alergii. Lepiej, zamiast unikać produktów z konserwantami stosować te, które oparte są o hipoalergiczne i delikatne formuły.

Cera wrażliwa a alkohol w kosmetykach

Alkohol jest często uznawany jako środek konserwujący w kremach. Ponadto ma właściwości odtłuszczające i dlatego jest często stosowany w produktach do pielęgnacji skóry tłustej. Jednak problemem jest to, że wpływa na barierę skórną, co może prowadzić do przesuszenia i podrażnienia skóry szczególnie wrażliwej.

Bardzo często znajduje się on w tonikach lub płynach micelarnych i żelach do mycia skóry mieszanej, lub tłustej. Należy unikać takich kosmetyków i postawić na formułę zawierającą składniki, dzięki którym cera wrażliwa będzie nawilżona i poprawi się jej hydroregulacja. Są to kwas hialuronowy, pantenol czy niacynamid.

Cera wrażliwa a emulgatory i środki powierzchniowo-czynne

Emulgatory, czyli PEG-i pełnią funkcję wiążącą w kosmetykach. Dzięki nim składniki takie jak woda i olej można ze sobą mieszać. Z drugiej strony są to tak zwane środki pieniące, dlatego szczególnie często stosowane są w kosmetykach do oczyszczania twarzy.

Problemem jest fakt, iż uszkadzają górną warstwę skóry i prowadzą do jej podrażnienia i wysuszenia, a ze względu na to, że cera wrażliwa tę warstwę ma już osłabioną, lepiej unikać produktów, które zawierają w swoim składzie silne emulgatory i środki powierzchniowo czynne.

 

Dodaj komentarz