tanie zakupy

Co zrobić, żeby kupować taniej?

Oszczędzanie na zakupach może wydawać się bardzo trudne osobom, które nie potrafią planować. Wchodzenie do sklepu bez listy zakupów to bardzo duże ryzyko, gdyż jesteśmy wówczas bezradni wobec sztuczek marketingowych. Jeżeli z powodu impulsywnych zakupów mamy problemy finansowe, powinniśmy zrobić wszystko, żeby nauczyć się oszczędzać. Co możemy zrobić, żeby kupować taniej, a przy tym nie rezygnować z najważniejszych produktów?

Zastanówmy się czego potrzebujemy

Niezależnie od tego czy robimy zakupy spożywcze, kupujemy ubrania, czy akcesoria do domu, powinniśmy wiedzieć czego dokładnie potrzebujemy. Nigdy nie wybierajmy się na zakupy bez listy, gdyż z dużym prawdopodobieństwem wydamy za dużo. Co więcej może okazać się, że zakup był nietrafiony.

Przed wyjściem na zakupy zastanówmy się jakie produkty są nam potrzebne. Koniecznie też sprawdźmy, czy nie mamy ich w domu. Osoby, które mają dużo ubrań często nie zdają sobie sprawy z tego co znajduje się w ich szafach. Zanim wydadzą kolejne pieniądze powinny przeanalizować swój stan posiadania.

Pamiętajmy, że czas to pieniądz

Jeżeli zależy nam na oszczędnościach, pamiętajmy, że czas jest naszym największym kapitałem. Robiąc zakupy w sklepie z używaną odzieżą możemy mieć wrażenie, że oszczędzamy. Jeśli jednak spędzamy w takim miejscu kilka godzin, w rzeczywistości płacimy dużo. Zdecydowanie bardziej opłacalne wydaje się zrobienie zakupów odzieżowych przez internet, czy wizyta w Pepco, gdzie można kupić odzież w bardzo przystępnych cenach (jeżeli chcemy płacić jeszcze mniej – skorzystajmy z gazetek promocyjnych Pepco).

Warto robić zakupy jak najrzadziej. Wówczas zaoszczędzimy na kosztach dojazdów do sklepów. Jeśli mamy taką możliwość – rozważmy zrobienie zakupów przez internet.

Rozważnie korzystajmy z promocji

Umiejętne korzystanie z promocji pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze. Warunkiem jest jednak kupowanie produktów, które są nam potrzebne. Nigdy nie decydujmy się na zakup tylko dlatego, że mamy do czynienia z atrakcyjną promocją. Co z tego, że zapłacimy 30 procent mniej, jeżeli dana rzecz okaże się zupełnie zbędna.

Warto mieć świadomość, że nie wszystkie promocje automatycznie oznaczają korzyści finansowe. Są sklepy, które stosują nieuczciwe praktyki polegające na sprzedawaniu w „promocji” produktów, które w regularnej cenie kosztują mniej. Nieświadomy cen klient wybiera produkt w promocji, gdyż wydaje mu się, że korzysta z okazji cenowej.

Planujmy budżet i nie przekraczajmy go

Oszczędzanie nie oznacza konieczności odmawiania sobie wszystkiego. Ważne jest jednak, żeby przeznaczyć na zakupy określony budżet. Możemy na przykład zaplanować, że wydamy na zakupy spożywcze 300 zł tygodniowo, 100 zł przeznaczymy na ubrania, a 50 zł na drobne przyjemności. Wyznaczonego budżetu należy się bezwzględnie trzymać.

Osoby, które nie mogą oprzeć się kupowaniu nadprogramowych produktów mogą tego uniknąć zabierając na zakupy tylko odliczoną ilość pieniędzy. Dzięki temu nawet w przypadku kuszącej promocji nie wydamy więcej niż zaplanowaliśmy.

Dodaj komentarz