oczko wodne

Czy oczko wodne w Twoim ogrodzie to dobry pomysł?

Marzy Ci się oczko wodne, lecz zastanawiasz się czy ostatecznie warto? Spieszymy z pomocą! Jakie są wady i zalety posiadania akwenu we własnym ogrodzie?

Bezsprzecznie woda jest w stanie wnieść wiele uroku i harmonii do przestrzeni naszego odpoczynku. Szemrzący po kamiennych schodkach potok potrafi nas wyciszyć i uspokoić, a w gorące dni sprawić, że otoczenie nabiera odrobiny rześkości, powietrze staje się bowiem wtedy bardziej wilgotne. O czym warto jednak pamiętać?

Zastanów się, zanim rozpoczniesz przygotowania!

Pomimo wielu zalet oczka wodne wiążą się jednak z kilkoma wadami, o których warto pomyśleć i przeanalizować je przed finalizacją inwestycji. Jedną z nich jest oczywiście koszt nie tylko jego przygotowania, ale i utrzymania. Należy pamiętać o regularnym oczyszczaniu małego akwenu, aby nie rozwijały się w nim glony. Nie ma nic gorszego od brudnego „bajorka”, które zamiast upiększać nasz ogród – oszpeca go. Istnieje także ryzyko, że stojąca woda stanie się miejscem rozmnażania nieproszonych gości – komarów i żab. Odpowiednie zagospodarowanie akwenu może jednak przynieść więcej korzyści niż szkód!

Relaksacyjny szum i obecność fauny

Umiejętnie usytuowane i zadbane oczko wodne może stać się perłą w koronie strefy relaksacyjnej w Twoim ogrodzie. Dużą rolę odgrywają w tym aspekty sensoryczne – pluski i szmery. Dlatego też warto pomyśleć o fontannie lub kaskadzie zwieńczającej akwen. Ruch wody oprócz kwestii relaksacyjnych przynieść może także rozwiązanie przy problematycznej ilości komarów lubujących się w stojącej wodzie. Ponadto dzięki temu zabiegowi zapewnimy odpowiednie napowietrzenie naszego akwenu, przez co woda pozostanie klarowna.

Oczko wodne to także świetne miejsce do hodowli ryb! Minimalna głębokość akwenu przystosowana do tego typu hobby wynosi 80 cm. Wybierać możemy spośród różnorodnych okazów – od karasia aż po różnorodne ryby tropikalne, pamiętając jednak o zasadzie, która mówi, że na jedną rybę powinno przypadać 100 litrów wody, przy większych okazach zaś 1000 litrów. Akwen to prawdziwy raj dla natury. Gdy zdecydujemy się na tego typu ozdobę, zapewne będzie nam dane obserwować z bliska ciekawe okazy ważek oraz ptaków.

Flora ozdobna

Oczko wodne daje nam także możliwość uprawy bardziej wymagających roślin. Lilie wodne, niezapominajki błotne, strzałka wodna – wybór jest niezwykle szeroki! Aranżując akwen otwieramy przed sobą drogę do poszerzenia naszej ogrodowej flory o wiele ciekawych gatunków potrzebujących do prawidłowego rozwoju odpowiedniej ilości wilgoci.

Pomimo wad, które należy dokładnie przeanalizować przed budową oczka wodnego, tego typu inwestycja niesie ze sobą ogromną ilość plusów. Wydawać by się mogło, że największym z nich jest przede wszystkim gwałtowne podniesienie estetyki naszego ogrodu.

Dodaj komentarz