Kotły na pellet w ostatnich latach zyskują na coraz większej popularności. Wynika to z ich licznych zalet takich jak automatyczna praca, ekologiczność czy niskie koszty eksploatacyjne. Szczególnie chętnie wybierane są one zwłaszcza przez osoby przeprowadzające modernizacje instalacji grzewczej swoich domów. W takim przypadku należy jednak pamiętać, że nie powinny być one podłączane do kominów ceglanych.
Charakterystyka spalin wytwarzanych przez piece na pellet
Piece na pellet, charakteryzują się dokładnym spalaniem paliwa. W efekcie powstające podczas tego procesu spaliny mają stosunkowo niską temperaturę. To z kolei doprowadza się do ich skraplania i powstawania kwaśnego kondensatu. Połączenie kotła na pellet wraz z kominem ceglanym doprowadza wobec tego do osadzania się na jego ściankach wewnętrznych kondensatu, który wraz z czasem doprowadza do stopniowego uszkodzenia cegieł i utraty szczelności przewodu kominowego. Dlatego też planując montaż pieca na biomasę, należy pamiętać o dostosowaniu do niego komina.
Jak przystosować komin ceglany do pieca na pellet?
Montaż pieca na pellet w budynku z kominem ceglanym nie oznacza wcale braku możliwości jego podłączenia do niego. Wystarczy jedynie tego typu kanał do odprowadzania spalin odpowiednio przystosować, poprzez zamontowanie w nim kwasoodpornego wkładu kominowego. Jak sama ich nazwa wskazuje, są one bowiem odporne na działanie kwaśnego kondensatu oraz stanowią skuteczną ochronę dla ceglanych kominów. Dostępne są one w wariantach okrągłych oraz owalnych, a także wielu średnicach do wyboru. Dzięki temu ich dobranie nie stanowi najmniejszego problemu.
Co zamiast komina ceglanego do odprowadzania spalin z kotła na pellet?
Innym rozwiązaniem pozwalającym na poprawne odprowadzanie spalin z kotłów na pellet bez ryzyka uszkodzenia komina jest zastosowanie izolowanych kominów dwuściennych, które znaleźć można między innymi w ofercie sklepu Tanie Kominy. Wykonywane są one ze stali nierdzewnej oraz kwasoodpornej, dzięki temu wykazują odporność na działanie kwaśnego kondensatu. Dodatkowo do ich zalet zalicza się także, możliwość montażu zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Lekka budowa kominów dwuściennych sprawia z kolei, że doskonale sprawdzają się one przy modernizacjach systemów grzewczych.