Miłość do sportu i ruchu może przerodzić się w sposób na zarabianie pieniędzy. Po ukończeniu różnego typu kursów można zostać instruktorem fitness, trenerem piłki nożnej czy nawet trenerem personalnym. Popyt na usługi trenerów personalnych rośnie z roku na roku, lecz czy aby na pewno każdy sprawdzi się w tym zawodzie?
Jakie kompetencje musi posiadać trener personalny?
Dobry trener personalny musi przede wszystkim kochać sport i dużo się ruszać. Stanowi on bowiem wzór dla osób, które decydują się pracować nad swoim ciałem. Ponadto, trenerzy personalni muszą posiadać odpowiednią wiedzę merytoryczną, którą mogą zdobyć samodzielnie, na studiach bądź dedykowanych im kursach. Osoba, która chciałaby pracować na tym stanowisku, powinna wykazywać się empatią i zrozumieniem, musi również umieć słuchać, motywować do pracy i wymagać. Wbrew pozorom, trener personalny często staje się nie tylko kimś, kto pomaga osiągnąć zamierzone cele, ale również wchodzi w rolę terapeuty emocjonalnego, osoby, która wysłucha, podpowie i przede wszystkim zrozumie.
Miłość do sportu – czy to wystarczy?
Miłość do sportu to zdecydowane must be w zawodzie trenera personalnego, jednak samo oddanie aktywności fizycznej z pewnością nie będzie wystarczające, aby móc pracować z ludźmi. Ważna jest wiedza, dzięki której trener nie zaszkodzi swoim klientom. Należy zdobywać ją na bieżąco, szkoląc się bądź czytając portale branżowe, na przykład fit fanatics wroclaw. Bardzo cenne w zawodzie trenera personalnego jest posiadanie odpowiedniego wykształcenia, na przykład z zakresu wychowania fizycznego, dietetyki czy fizjoterapii. Im większe kompetencje dana osoba posiada, tym większa szansa na pozyskanie klientów.
Nowoczesny trener personalny
Dotychczas trenerzy personalni pracowali głównie na siłowni, czasami też prowadzili własne studio. Dziś jednak ich praca wygląda nieco inaczej, bowiem obecnie coraz więcej osób korzysta z usług trenerów personalnych online. Świadczą oni swoje usługi za pomocą narzędzi komunikacji zdalnej, a jednocześnie muszą zadbać o to, aby trening był tak samo efektywny, jak trening stacjonarny. Trener personalny musi się ciągle dokształcać, uczyć nowych rodzajów treningów i umieć pracować z ludźmi, którzy chcieliby popracować nad swoim ciałem, a jednocześnie cierpią na różnego typu schorzenia. Zgodnie z powyższym, praca trenera personalnego musi być postrzegana znacznie szerzej, nie tylko w zakresie układania planów treningowych czy ich realizowania wspólnie z klientem.
Osoby kochające sport, często myślą nad zrobieniem kariery w zawodzie trenera personalnego. Popyt na usługi trenerów personalnych jest stosunkowo duży, lecz jednocześnie warto mieć na uwadze, że wymagania wobec nich rosną z roku na rok. W tej branży odnajdą się osoby, które posiadają odpowiednie umiejętności, wiedzę na wysokim poziomie i podejście do klienta. Z drugiej strony, możliwości podjęcia zatrudnienia jest całkiem sporo, dlatego osoby, które naprawdę lubią ruch, mogą spróbować swoich sił w tym zawodzie.