W dużych miastach, pełnych betonowej zabudowy dachy retencyjne są doskonałą alternatywą na gromadzenie wody deszczowej. Jak działa dach retencyjny i dlaczego warto w niego zainwestować?
Jak działa dach retencyjny?
Duże miasta szybko się rozwijają i przyciągają wielu mieszkańców. Występuje w nich gęsta zabudowa i jest wiele betonowych budynków. Dlatego coraz częściej pojawia się problem z wodą deszczową. Wodna kanalizacja miejska jest przeciążona i przy nagłych i obfitych opadach nie nadąża z przyjmowaniem dużej ilości wody. Nierzadko prowadzi to do zalania ulic, powodując szkody i konieczność osuszania budynków. Rozwiązaniem, z którego korzysta rosnąca liczba miast na całym świecie, jest budowa dachów retencyjnych. Składają się one z kilku warstw – izolacyjnej, drenażowej, wegetacyjnej i roślinnej. Warstwa izolacyjna i drenażowa odpowiada za prawidłową cyrkulację wody oraz zabezpiecza konstrukcję budynku przed nadmiernym działaniem wilgoci. Warstwa wegetacyjna składa się w głównej mierze z wełny skalnej, która ma doskonałe właściwości higroskopijne. Dzięki temu dach retencyjny absorbuje wodę i jest idealnym podłożem dla ostatniej warstwy – roślinności.
Dlaczego warto budować zielone dachy?
System dachu zielonego ma wiele zalet. Pełni funkcję powierzchni czynnej biologicznie. Absorbuje i zatrzymuje wodę deszczową, zapewniając jednocześnie jej powolne parowanie, co wpływa pozytywnie na klimat w środku miasta, szczególnie latem, gdy temperatury są wysokie. Dodatkowo roślinność na nim umieszczona oczyszcza powietrze i redukuje emisję dwutlenku węgla i wszystkich innych szkodliwych substancji do atmosfery. Zielone dachy mogą także stać się dodatkową przestrzenią do wypoczynku. Wykorzystanie ich w budynkach mieszkalnych zapewnia mieszkańcom przestrzeń do spędzania wolnego czasu. Bardzo często dodatkowo montowane są tam leżaki, ławki i stoliki zachęcające do spotkań, lub urządzenia używane na siłowniach zewnętrznych, umożliwiające aktywny wypoczynek.