Na mapie polski są miasta, które słyną na cały świat z uwagi funkcjonowanie w nich przemysłu lub firm wytwarzających pięknie zdobione produkty. Taką aglomeracją jest Bolesławiec, który słynie z ceramiki. To tu właśnie od wielu dekad wytwarza się ręcznie malowane produkty ceramiczne. Wyroby takie do tego stopnia są wszędzie rozpoznawalne, że wysokiej jakości ceramikę ozdobną i stołową ceni się w wielu państwach Europy i nie tylko.
Bolesławiec zagłębiem ceramicznym nie od dziś?
Jeżeli więc bierzemy pod uwagę Bolesławiec, ceramika pochodząca z tego miasta jest przede wszystkim zauważalna, ponieważ jest oryginalna i była przez dziesiątki lat ulepszana przez wielu wykwalifikowanych specjalistów tu pracujących. Tradycje garncarskie w tym dolnośląskim regionie sięgają aż 18 wieku. Pierwsza fabryka ceramiki powstała tu w XIX wieku i to był początek rozpowszechniania się ceramiki bolesławieckiej i jej bardzo intensywnego rozwoju.
To, na co przede wszystkim zwracają uwagę wszyscy znawcy tematu i doświadczeni użytkownicy, to fakt, że ceramika stąd pochodząca charakteryzuje się wyjątkowo ciekawymi wzorami i kolorami. Są one malowane ręcznie z wykorzystaniem specjalnych pędzli. Najbardziej rozpoznawalnym wzorem jest kwiatowy wzór, a także wzory geometryczne, kropki i inne motywy.
W jaki sposób wytwarza się najbardziej cenioną ceramikę?
Trzeba też koniecznie zwrócić uwagę, że ceramika w Lublinie lub właśnie w Bolesławcu jest wytwarzana z zastosowaniem określonych metod. Dopiero to gwarantuje tak interesujący i ceniony efekt. Chodzi więc w praktyce o wykorzystywanie tradycyjnych metod garncarskich. W prace w takich fabrykach wykorzystuje się koło garncarskie, a także formowanie ręczne.
Warto zaznaczyć, że ceramika z Bolesławca jest również ceniona za swoją trwałość, funkcjonalność oraz estetykę, co sprawia, że jest popularna nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. Ceramika bolesławiecka jest również chroniona jako produkt regionalny przez Unię Europejską, co pomaga w utrzymaniu tradycji i jakości produkcji.