Gwoździowanie to proces polegający na zabezpieczeniu gruntu prac budowlanych za pomocą osadzenia gwoździ gruntowych, we wcześniej przygotowanych otworach. Innymi słowy, jest to szybka i skuteczna metoda zbrojeniowa. Kiedy warto ją wykorzystać i w jakim celu?
Zabezpieczenia wykopów przed dalszymi pracami
Obecna technologia gwoździowania nie ogranicza się do wzmacniania nasypów i skarp – gruntowe gwoździe znajdują swe zastosowanie również w stabilizacji osuwisk, tworzeniu fundamentów i wzmacnianiu:
- tuneli;
- podłoży spadzistych;
- ścian fundamentowych;
- nasypów;
- wykopów.
Stalowe pręty żebrowane mogą posłużyć również w celu przeistoczenia stromego osuwiska w pionową, stabilną ścianę. Wykorzystanie tej metody sprawia, że proces zabezpieczenia wykopów możliwy jest nawet podczas niekorzystnych warunków np. gdy dostęp do niebezpiecznego miejsca jest utrudniony. Gwoździowanie jest procesem szybkim, o stosunkowo niskim koszcie wykonania, za to przynoszącym duże rezultaty. Warto rozważyć je w przypadkach prac budowlanych z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu – liczne drgania gruntu mogą prowadzić do jego osłabienia i osunięcia się, tym samym niwecząc efekty tygodniowych prac.
Gwoździowanie podczas robót ziemnych
W niektórych przypadkach, podczas stosowania gwoździ gruntowych może okazać się konieczne zastosowanie powłok antykorozyjnych i osłon cementowych (wprowadzanych w otwory gruntowe metodą iniekcyjną) – dlatego przed ich użyciem należy sprawdzić skład chemiczny ziem. Jeżeli jest poprawny – wykopać otwory o głębokości do 2 metrów, co 2 metry.
Zarówno pierwszą, jak i drugą wartość można zmniejszyć do jednego metra, ale będzie wiązać się to z dodatkowymi kosztami. Następnie tak przygotowane otwory zalać cementem i wsadzić stalowe pręty. Na nich, po zaschnięciu, umieścić płyty i ściany nośne albo przykryć je elementami ozdobnymi takimi jak rośliny. Dużą zaletą gwoździowania jest to, że jest to metoda niskoinwazyjna, którą łatwo ukryć np. ze względu na życzenie klienta, który nie chce zmieniać estetyki lokalnych terenów.