wysokosc oplat drogowych dla ciezarowek

Ile wynoszą opłaty drogowe dla ciężarówek w Europie?

Wysokość opłat drogowych dla ciężarówek jest różna w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. Jakie systemy opłat drogowych obowiązują w UE? Od czego zależy wysokość opłat? Odpowiadamy.

System winietowy

Najbardziej znanym systemem opłat drogowych dla ciężarówek w UE jest system winietowy, który obowiązuje między innymi w Austrii, Bułgarii, Czechach, Rumunii Słowacji, Słowenii, Szwajcarii i na Węgrzech. Winieta stanowi w tych krajach bilet pozwalający wjechać ciężarówce na drogę płatną. Jego ważność może być różna, co sprawia, że różna jest także wysokość opłaty za winietę. Co ciekawe, w niektórych przypadkach zakupiona winieta staje się ważna dopiero po określonym czasie, np. w Austrii winieta zakupiona przez Internet będzie aktywna dopiero po upływie 18 dni.

Podobnie do tradycyjnych winiet działa system Eurowiniety, który funkcjonuje w Szwecji, Danii, Holandii i Luksemburgu. Eurowinieta jest bowiem dokumentem upoważniającym samochód ciężarowy do poruszania się po drogach w tych krajach. Należy zatem zakupić go jeszcze przed wjazdem na ich terytorium, co można zrobić zarówno przez Internet, jak i na przejściach granicznych.

System myto

W krajach, w których nie obowiązują winiety stosuje się myto, czyli płatność za skorzystanie z odcinka drogi. Jest to system wykorzystywany nie tylko w Polsce, ale również Niemczech, Belgii, Hiszpanii, Francji, Portugalii, Włoszech, Irlandii, czy Wielkiej Brytanii. Oczywiście działanie systemu w poszczególnych krajach różni się od siebie, a szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć pod linkiem: https://pragmago.pl/porada/oplaty-drogowe-dla-ciezarowek-w-europie/. W kontekście myta istotne jest także to, że może być ono pobierane zarówno w sposób tradycyjny, czyli na bramkach, jak i poprzez dedykowaną aplikację. Przykładowo w Polsce wdrożono w tym celu bezpłatną aplikację e-TOLL, która zobowiązani są korzystać kierowcy pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony.

Od czego zależy wysokość myto?

Myto to opłata za korzystanie z płatnego odcinka drogi, która w praktyce może różnić się wysokością. Wpływa bowiem na nią kilka czynników, wśród których należy wymienić:

  • przejechany dystans, ponieważ im dłuższa trasa, tym wyższa opłata. Warto jednak mieć świadomość, że istotny jest także rodzaj drogi, którą porusza się ciężarówka;
  • liczba osi pojazdu, ponieważ najwyższe opłaty dotyczą największych pojazdów;
  • dopuszczalną masę całkowitą pojazdu, ponieważ im będzie on cięższy tym wyższa będzie opłata za przejazd danym odcinkiem drogi;
  • klasę emisji spalin, ponieważ najkorzystniejsze taryfy obejmują pojazdy o najwyższej klasie, czyli te, które emitują najmniej spalin.

Podsumowując należy stwierdzić, że trudno jest określić jednoznacznie wysokość opłat drogowych dla ciężarówek w Europie, ponieważ są one uzależnione nie tylko do wyżej wymienionych czynników, ale również konkretnego kraju. W związku z tym przed podróżą należy zapoznać się z obowiązującymi przepisami w tym zakresie, co pozwoli uniknąć ewentualnych problemów w trakcie jazdy.

Dodaj komentarz