Każdy rodzic pragnie zapewnić swojemu dziecku od najmłodszych lat komfort i bezpieczeństwo nie tylko w zaciszu domowym, lecz także podczas spacerów. Jednak decyzja o zakupie odpowiedniego wózka nie zawsze jest prosta, zwłaszcza gdy na rynku możemy znaleźć tak wiele rodzajów wózków. Jakimi kryteriami powinniśmy kierować się przy jego wyborze? O tym przeczytasz w poniższym artykule.
Kiedy gondola, a kiedy spacerówka?
Przede wszystkim powinniśmy dobrać wózek odpowiedni do wieku naszego dziecka. Dla noworodków i dzieci, które nie umieją jeszcze siedzieć, należy wybrać wózek głęboki, czyli tzw. gondolę. W wózku takim przewozimy dziecko w pozycji leżącej, co zapewnia mu optymalną pozycję ergonomiczną. Wózek taki sprawdza się do momentu, gdy dziecko nie zacznie siadać. Wówczas należy rozejrzeć się za tzw. spacerówką, która umożliwi dziecku podróżowanie w pozycji siedzącej. Wózek spacerowy miejski warto wybrać także wtedy, gdy maluch stanie się na tyle ruchliwy, że istnieje obawa, iż wypadnie z gondoli. Również w przypadku, gdy dziecko zacznie „wyrastać” z wózka głębokiego, nie ma żadnych wątpliwości, iż przyszedł odpowiedni czas na zmianę.
Wózek 3w1, a może terenowy?
Niektórzy rodzice wolą od razu kupić wózek, który będzie odpowiadał na potrzeby dziecka na wszystkich etapach jego rozwoju. Do takich wózków należą tzw. wózki uniwersalne lub też wózki 2w1, 3w1 lub nawet 4w1. Wózki takie kupuje się jako zestaw kompatybilnych ze sobą elementów, na które składają się : wózek spacerowy, gondola i – w przypadku wózków 3 lub 4w1 – fotelik samochodowy oraz torba pielęgnacyjna. Wózki tego rodzaju oferuje np. dystrybutor włoskich wózków PegPerego z Poznania. Są one tak pomyślane, aby zapewniały komfort dziecku od urodzenia do minimum 3 lat, czyli do momentu, gdy wózek pomału przestanie już być potrzebny.
Dla rodziców, którzy pragną aktywnie spędzać czas ze swoim maluchem, warto rozważyć zakup wózka dziecięcego do lasu. Tego rodzaju wózki terenowe wyposażone są w gumowe koła i specjalne amortyzatory, które pomagają poradzić sobie z wybojami i nierównościami terenu. Ich konstrukcja często umożliwia także dopasowanie dodatkowego modułu dla drugiego dziecka, co jest szczególnie przydatne w przypadku posiadania bliźniąt lub też dzieci o niewielkiej różnicy wieku.