Przewody kominowe zawsze dopasowuje się do rodzaju źródła ogrzewania. Ma na to wpływ kilka czynników, a jednym z najważniejszych jest temperatura spalin. Kominki na drewno i inne paliwo stałe cieszą się niemałą popularnością i zapewniają komfort cieplny na wysokim poziomie. Jednak instalacja kominka w domu może wiązać się z wieloma problemami. Można to odczuć zwłaszcza w starym budownictwie. Jak rozwiązać problemy z kominem?
Dobór rury kominowej do kominka – zasady
Najważniejszą kwestią jest wybór odpowiedniej średnicy lub wymiarów kwadratowych komina, do którego podłączony będzie kominek. Jak wskazuje przedstawiciel firmy TanieKominy.pl „minimalna średnica wkładu kominowego do kominka to fi 150”. Na jakiej podstawie dobierany jest ten parametr? Dla zapewnienia odpowiedniego ciągu spalin średnica wkładu kominowego powinna być nieznacznie większa od średnicy rury wylotowej z kominka. Dla niewielkich kominków o mocy do 10 kW stosuje się średnice fi 140, dlatego rury kominowe mogą mieć przekrój fi 150. Maksymalna średnica komina może sięgać nawet fi 200, ale tylko w przypadku bardzo mocnych kominków.
Pozostałe zasady doboru rury kominowej do kominka
Kolejna sprawa to rodzaj wkładu kominowego. Spaliny w kominku mogą osiągać temperaturę do 400°C, a w przypadku zapalenia się sadzy nawet 1000°C. Dlatego rury kominowe powinny być kwasoodporne i żaroodporne. Ochroni je to przed uszkodzeniem pod wpływem wysokich temperatur oraz czynników zewnętrznych. Poza tym wkłady kominowe muszą być dopasowane do standardów budowlanych. Minimalna wysokość komina od miejsca wylotu spalin z kominka do ujścia nie może być mniejsza niż 4 metry. W przeciwnym wypadku ciąg spalin będzie zaburzony lub dojdzie do ciągu wstecznego. Jeśli wkład kominowy nie jest umiejscowiony w całości wewnątrz komina murowanego, konieczne jest profesjonalne zaizolowanie go. Uniknięcie strat cieplnych również rozwiązuje problem zaburzonego ciągu. Pozostaje jeszcze kwestia umiejscowienia wylotu komina. Jeśli dach jest płaski (do 12 stopni nachylenia), ujście spalin powinno być umiejscowione na wysokości co najmniej 60 cm od kalenicy. Dachy skośne z pokryciem niepalnym mogą mieć umiejscowiony komin już od 30 cm od powierzchni dachu.