przeglad samochodu

Jakie konsekwencje grożą za wykonanie przeglądu rejestracyjnego po terminie?

Zgodnie z prawem, przegląd techniczny w przypadku większości pojazdów należy wykonywać raz do roku. Jest to obowiązek właściciela auta, niezależnie od tego czy porusza się on po drogach publicznych, czy też nie. Istnieją jednak pewne wyjątki. Dotyczą one między innymi samochodów zabytkowych. W większości sytuacji jednak za niewykonanie badania w  terminie grożą surowe konsekwencje. Jakie? Podpowiadamy.

Jak często należy wykonywać przegląd rejestracyjny?

Częstotliwość przeprowadzania przeglądów technicznych uzależniona jest od wieku i stanu pojazdu, jednak zazwyczaj wynosi 1 rok. Nowe auta z salonu jednak mogą pierwsze takie badanie przejść dopiero po trzech latach, kolejne zaś po dwóch. Procedura ta jest bardzo szybka i zazwyczaj diagnosta w ciągu pół godziny jest w stanie stwierdzić, czy pojazd może poruszać się po drogach publicznych. Z tego powodu nie warto do ostatniej chwili czekać z  decyzją o odwiedzeniu miejsca, jakim jest stacja diagnostyczna. Kraków i inne duże miasta, ale również mniejsze miejscowości obecnie dysponują wieloma takimi punktami.

Mandat za brak przeglądu rejestracyjnego 

Zgodnie z przepisami, które weszły w 2022 roku, za poruszanie się po drogach publicznych pojazdem bez ważnego przeglądu rejestracyjnego kierowca otrzyma mandat w wysokości do 1500 zł. Jego konto zasili również jeden punkt karny. Dodatkowo, jeżeli policjanci uznają podczas kontroli, że auto nie nadaje się do dalszej drogi, wówczas odbiorą dowód rejestracyjny, a kierowca zostanie odesłany do najbliższej stacji kontroli.

Kary za brak przeglądu rejestracyjnego

Osoby, które nie wykonały przeglądu rejestracyjnego w terminie i spóźniły się z wizytą na stacji kontroli pojazdów powyżej 30 dni, muszą liczyć się z kolejnymi konsekwencjami finansowymi. Ustawodawca przewidział, że w takiej sytuacji właściciel zapłaci podwójną stawkę. Dla auta osobowego będzie to więc 198 zł zamiast 99 zł, zaś dla tego z instalacją LPG 324 zł zamiast 162 zł. Właściciel motocykla zapłaci 126 zł zamiast 63 zł, a przyczepy 158 zł zamiast 79 zł. Dodatkowo nie wolno wyjeżdżać autem bez przeglądu na drogi publiczne. Dlatego, żeby dostarczyć je specjalistom na przykład z Auto Krak, właściciel będzie musiał wynająć lawetę. Innym sposobem jest pobranie z urzędu czerwonych tablic i pozwolenia czasowego.

Dodaj komentarz