Opony to jedyne elementy samochodu, które mają kontakt z podłożem. Dlatego odgrywają niezwykle istotną rolę z punktu widzenia jakości prowadzenia, bezpieczeństwa oraz komfortu. Jednocześnie są one narażone na wiele czynników, przyczyniających się do ich niszczenia i tym samym obniżenia parametrów technicznych. Dlatego czasem potrzebna jest ich wymiana. Dowiedz się, kiedy zachodzi konieczność założenia na koła nowego kompletu ogumienia.
Nadmierne starcie bieżnika
Podczas jazdy między oponą o nawierzchnia powstaję ogromne tarcia, które prowadzą do stopniowego ubytku warstwy bieżnika. Bieżnik z kolei odgrywa ogromną rolę dla utrzymania odpowiednio wysokiego poziomu bezpieczeństwa – między innymi zapewnia przyczepność i wpływa na efektywność hamowania, szczególnie na mokrych i oblodzonych nawierzchniach. Dlatego kiedy jego powierzchnia staje się zbytnio starta, koniecznie należy wymienić opony. Zgodnie z prawem minimalna głębokość bieżnika wynosi 1,6 mm, choć specjaliści firm z branży motoryzacyjnej, takich jak serwis Silesia Cars Service zalecają, by dla lepszego komfortu jazdy wymieniać opony gdy wartości ta wynosi już około 3 mm.
Deformacje i uszkodzenia
Do mechanicznego uszkodzenia opony może dojść z wielu powodów. Kontakt z ostrymi przedmiotami leżącymi na drodze, uderzenia i otarcia o krawężniki podczas parkowania, a nawet zbyt długie parkowanie może przyczynić się do pojawienia się na powierzchni gumy różnego rodzaju pęcherzy, wybrzuszeń, pęknięć, przebić. Niektóre z nich są niegroźne, można je naprawiać, inne kwalifikują oponę już tylko do wymiany. Warto pamiętać, że o tym, czy oponę da się zreperować (np. poprzez naklejenie specjalnych łat) powinien zdecydować specjalista.
Wiek opony
Nawet jeśli głębokość bieżnika opony jest duża, a na jej powierzchni nie ma śladu poważnych uszkodzeń, może ona kwalifikować się do wymiany ze względu na swój wiek. Zdaniem producentów ogumienia oraz specjalistów, żywotność opon wynosi od 8 do 10 lat – po tym czasie nadają się już tylko do utylizacji. Dlaczego? Rozwiązanie tkwi w składzie mieszanki gumowej, która zmienia się wraz z upływem lat. Objawia się to m.in. utratą elastyczności, która uniemożliwia prawidłowe dostosowanie się opony do nawierzchni. Tym samym opona samochodowa traci swoją przyczepność, co może znacząco zwiększyć ryzyko wypadku. Przed wymianą opon warto sprawdzić ich stan w profesjonalnym serwisie.