Choroby przyzębia u psów często wynikają z powodu zaniedbania higieny zębów. A nie jest to kwestia wyłącznie estetyczna, gdyż wpływa na zdrowie całego organizmu zwierzęcia. W rezultacie ponad 70% psów w wieku ponad dwóch lat ma problemy z uzębieniem. Najlepiej jest im zapobiegać, ale kiedy mamy do czynienia ze stanem chorobowym, warto wiedzieć na czym polega leczenie.
Jakie są przyczyny chorób przyzębia u psów?
W języku weterynarii choroby przyzębia u psów, to stany zapalne tkanek miękkich, w tym dziąseł, i tkanek twardych. Są one efektem braku higieny jamy ustnej, co prowadzi do odkładania się płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego. Zagrożenie dotyczy zwłaszcza psów ras małych. Wynika to z anatomii tych zwierząt, których dość duże i ściśnięte zęby kolidują ze sobą. Taka budowa utrudnia ich samooczyszczenie, a wtedy płytka odkłada się już u psów młodych. Proces ten nasilają m.in. wady zgryzu, osłabienie układu odpornościowego i niedobory witamin. Konsekwencją bywają schorzenia o różnej intensywności, od zapalenie dziąseł, przez zapalenie przyzębia po paradontozę, a to grozi psu utratą wielu zębów.
Dlaczego należy leczyć choroby przyzębia u psów?
Choroby przyzębia mają wpływ na inne narządy, gdyż rozwijające się infekcje bakteryjne mogą upośledzać pracę nerek, wątroby, a także mięśnia sercowego, co prowadzi czasem do migotania przedsionków. Wtedy nie wystarczy już pozbycie się kamienia – konieczne są ekstrakcja zębów, antybiotykoterapia i długotrwałe leczenie. Dlatego najważniejsza jest profilaktyka. Obejmuje ona zabiegi higieniczne wykonywane samodzielnie w domu, a także regularne kontrole stanu uzębienia w lecznicach, takich jak Gabinet Weterynaryjny Strażacka, gdzie można też bezpiecznie usunąć kamień nazębny pod narkozą. Profilaktyka domowa to regularne czyszczenie zębów psa za pomocą specjalnych past i szczoteczek. Przyzwyczajenie go do tych czynności może potrwać kilka tygodni, dlatego należy rozpocząć ćwiczenia jak najwcześniej. Ważna jest też odpowiednio skomponowana dieta i podawanie atestowanych, twardych przekąsek, których gryzienie wspomaga usuwanie płytki nazębnej. Zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego lepiej nie zapominać o powyższych czynnościach oraz o okresowej kontroli zębów przeprowadzanej przez lekarza weterynarii.