Wśród pacjentów, którzy kierowani są do psychologów, znajdują się dzieci i młodzież. Kiedy konieczna może być konsultacja psychologiczna osoby młodej? Sprawdź wskazania!
Psycholog dziecięcy – czym się zajmuje?
Psychologowie zajmują się nie tylko problemami osób dorosłych, ale również tych niepełnoletnich. Psychologa, który specjalizuje się w diagnozowaniu problemów i w pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży, nazywa się psychologiem dziecięcym.
Psycholog dziecięcy zajmuje się prowadzeniem diagnostyki, czyli wykrywaniem możliwych przyczyn problemów z psychiką u dzieci, a także prowadzi działania, które mają na celu ich zniwelowanie. Gdy posiada odpowiednie wykształcenie, może on również prowadzić psychoterapię dzieci i młodzieży.
Nie należy przy tym mylić psychologa z psychiatrą. Ten drugi jest lekarzem i ma on odpowiednie uprawnienia, między innymi do wystawiania recept, kierowania pacjentów na badania i leczenie szpitalne.
Wskazania do konsultacji z psychologiem dziecięcym
Wizyta w poradni psychologicznej, w której można skorzystać z pomocy psychologa dziecięcego, wskazana jest między innymi w poniższych sytuacjach:
-
zachowania agresywne
-
wagarowanie, opuszczanie zajęć w szkole
-
traumatyczne wydarzenia, na przykład śmierć członka rodziny
-
niewłaściwe relacje z rówieśnikami, a także nienawiązywanie relacji
-
obniżenie nastroju
-
zaburzenia lękowe
-
tendencje do wchodzenia w częste konflikty
-
objawy nerwicowe
-
zaburzenia odżywiania
-
uzależnienia
-
przejawianie niewłaściwych zachowań
Gdy zatem u dziecka pojawiają się powyższe problemy, warto pomyśleć o udaniu się do poradni psychologicznej oferującej pomoc dla dzieci i młodzieży. Wtedy będzie można otrzymać kompleksową pomoc specjalistów.
Jak wybrać poradnię psychologiczną dla dzieci?
Poradnie psychologiczne dla dzieci działają w wielu miastach w Polsce i oferują swoją pomoc zarówno w ramach NFZ, jak i prywatnie.
Gdy poszukiwany jest dobry psycholog Poznań jest jednym z wielu miast, w którym można skorzystać z fachowej pomocy psychologów dziecięcych.
Obecnie wielu rodziców i opiekunów decyduje się na korzystanie z prywatnych poradni psychologicznych. Decyduje o tym przede wszystkim krótszy czas oczekiwania na wizytę u specjalisty w porównaniu z placówkami posiadającymi umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Gdy zatem pojawiają się problemy natury psychologicznej u dziecka lub nastolatka, warto pomyśleć o udaniu się do poradni psychologicznej. Pracujący w niej specjaliści będą mogli pomóc w rozwiązaniu problemu i zadbać o komfort psychiczny małego pacjenta.