zlaczki hydrauliczne

Rodzaje złączek hydraulicznych

Złączki i szybkozłączki hydrauliczne stosowane są w miejscach, w których odbywa się transport cieczy. Mogą być wyposażone w uszczelki, pierścienie zacinające, tuleje lub gumowe o-ringi. Wybór konkretnego rodzaju złączki zależy głównie od tego, jaki rodzaj materiału jest transportowy przez instalację, a także od panującej w przewodach temperatury i maksymalnego ciśnienia pracy.

Czym są złączki hydrauliczne?

Złączki hydrauliczne to różnego rodzaju elementy niezbędne do połączenia części układów hydraulicznych, m.in. przewodów, rur i zbiorników. Stosowane są w przemysłowej hydraulice siłowej, sieciach wodociągowych oraz instalacjach grzewczych i gazowych. Znajdują zastosowanie w rozlewniach wód, zakładach przemysłowych, samochodach, a także w gospodarstwach domowych. Można wykorzystywać je do łączenia rur o różnej średnicy, a także do zmiany kierunku płynu. Są odporne na korodowane, a produkowane są najczęściej ze stali nierdzewnej, węglowej, miedzi i mosiądzu. Aby system hydrauliczny pracował w sposób bezpieczny i wydajny, powinien być wyposażony w wysokiej jakości, odpowiednio dopasowane złączki hydrauliczne.

Jakie są rodzaje złączek skręcanych?

Do najczęściej stosowanych rodzajów złączek należą:

  • złączki kolankowe,

  • złączki proste,

  • złącza obrotowe,

  • nakrętki i przeciwnakrętki,

  • korki i zaślepki,

  • trójniki,

  • adaptory wysokociśnieniowe,

  • mufy.

Tak zwane kolanka wykorzystywane są do zmiany kąta prowadzonych rur, trójniki służą do tworzenia odgałęzień w sieci, a mufy i przedłużki stosuje się do łączenia prostych rur. Szeroki wybór złączek hydraulicznych można znaleźć np. w firmie Hydro-Flex ze Stargardu.

Czym są szybkozłączki?

Szybkozłącza hydrauliczne to łączniki zaciskowe służące do wygodnego łączenia oraz rozłączania rur i przewodów z zaworami. Do wykonania tych czynności nie są potrzebne żadne narzędzia, a po odsunięciu tulei i wyciągnięciu wtyku, przepływ cieczy zostaje natychmiast odcięty. Szybkozłączki produkowane są zazwyczaj z mosiądzu lub ze stali nierdzewnej i są dostosowane do pracy pod wysokim ciśnieniem. Do najpopularniejszych rodzajów tego rodzaju złączek należą szybkozłącza z otwartym przelotem, jednostronnie odcinające i obustronnie odcinające, a także skręcane i wtykane. Mogą być wyposażone np. w gwinty calowe i metryczne.

Dodaj komentarz