ogrzewanie centralne

Centralne ogrzewanie – na jakie rozwiązanie warto się zdecydować?

Różnorodność instalacji grzewczych sprawia, że niełatwo zdecydować się na konkretną konstrukcję. Każda ma zalety i wady, które trzeba rozważyć. W czym można wybierać?

Jakie są typy tradycyjnego centralnego ogrzewania?

Zwolennicy instalacji tradycyjnych mają do wyboru ogrzewanie elektryczne lub z kotła. Pierwsze rozwiązanie jest tanie w założeniu i proste w obsłudze. Problemem mogą być jednak wysokie ceny prądu.

W przypadku kotłów koszta eksploatacji zależą od typu spalanego materiału. Kupić można kotły węglowe, gazowe (zwykłe, na LPG i kondensacyjne), na olej opałowy lub pelet. Tego typu centralne ogrzewanie w Poznaniu i okolicach może wykonać firma Borkowski.

Jakie są ekologiczne rodzaje centralnego ogrzewania?

Centralne ogrzewanie bez wątpienia można nazwać najwygodniejszą metodą ogrzewania domu. Co więcej, dzięki takiej instalacji wszystkie pomieszczenia zachowują jednakową, optymalną temperaturę. Osoby, które dopiero budują dom, mają do wyboru kilka typów ogrzewania tradycyjnego i ekologicznego.

Warty rozważenia jest montaż pompy ciepła. Zaletą takiej instalacji jest niski koszt eksploatacji. Co więcej, jest to ekologiczne źródło ciepła. Energia termiczna jest odzyskiwana z gruntu lub powietrza. Dobrym wyborem dla osób z Wielkopolski jest zakup pompy ciepła w Poznaniu wraz z montażem.

W jaki sposób ogrzać pomieszczenie?

Oprócz samego systemu ogrzewania ważne jest także właściwe rozmieszczenie instalacji w poszczególnych pomieszczeniach. Najczęściej spotykanym urządzeniem jest grzejnik. Współcześnie coraz popularniejsze staje się też ogrzewanie podłogowe.

Zaletą instalacji poprowadzonej pod podłogą jest wytwarzanie temperatury o 2°C – 3°C niższej niż w przypadku kaloryferów. Dzięki temu można zaoszczędzić na rachunkach. Co więcej, ciepło nie ucieka do góry. Wadą jest konieczność dobrania dostosowanych do takiego ogrzewania paneli podłogowych. Kaloryfery są z kolei przydatne do wieszania mokrych rzeczy. Zajmują jednak miejsce przy ścianach.

Dodaj komentarz