Podgrzewana podłoga

Ciepło od stóp – rozważamy instalację ogrzewania podłogowego

Do niedawna najpopularniejszym elementem grzewczym w naszych domach były tradycyjne grzejniki. Jednak z czasem ustąpiły miejsca alternatywnym systemom, takim jak wodne ogrzewanie podłogowe. Nic dziwnego – korzyści wynikających z tego rozwiązania jest wiele – począwszy od ekonomicznych, po aranżacyjne i zdrowotne.

To się opłaca

Popularność ogrzewania podłogowego wynika przede wszystkim z jego licznych zalet. Jest to ogrzewanie niskotemperaturowe, a więc energooszczędne, oferujące użytkownikom konkretne oszczędności finansowe. Ciepło emitowane przez podłogę pozwala na obniżenie temperatury nawet o 2°C, bez zmniejszenia komfortu przebywania w pomieszczeniu. Dzięki temu oszczędność zużycia energii w skali roku może sięgać nawet 11-12%. Po drugie – pionowy rozkład temperatury, charakterystyczny dla tego ogrzewania, jest pozytywny dla człowieka – większe ciepło odczuwane jest na stopach, a mniejsze w okolicach głowy. Istotna jest również zmiana cyrkulacji. Czyste, wolne od kurzu, o odpowiednim stopniu nawilgocenia powietrze jest korzystne dla alergików – wyjaśnia Maciej Furdykoń, ekspert marki TECE.

Nie bez znaczenia jest również wpływ systemu na estetykę wnętrz. Wszystko jest ukryte pod posadzką, a brak grzejników zwiększa możliwości aranżacyjne pomieszczenia – łatwiej zatem o zagospodarowanie przestrzeni, np. pod oknami.

Wiedza od podstaw

Przy ogrzewaniu podłogowym doskonale sprawdzają się takie źródła jak: pompa ciepła, kocioł kondensacyjny, źródła geotermalne, klasyczne kotły gazowe i olejowe. Kotły na paliwa stałe mogą być stosowane, jeżeli posiadają odpowiedni poziom kontroli procesu spalania, np. kotły retortowe i miałowe z elektronicznym sterownikiem procesu spalania i automatem zabezpieczającym przed przegrzaniem.

Do budowy instalacji najczęściej stosowane są rury z polietylenu sieciowanego PE-Xc lub tzw. PE-RT. To one cieszą się obecnie największa popularnością, z uwagi na łatwość wykonywania łuków w pętlach grzewczych. Błędne jest założenie, że podłogówkę można zakładać tylko w nowo powstających budynkach. Na rynku istnieją takie rozwiązania, jak system płytowy do zabudowy suchej, który sprawdzi się także w modernizowanych pomieszczeniach – dodaje Maciej Furdykoń.

W rękach fachowców

Decyzję o instalacji ogrzewania podłogowego należy podjąć już na etapie projektowania domu. Istotne jest to, aby wykonanie projektu instalacji powierzyć osobie posiadającej odpowiednie uprawnienia w zakresie ogrzewania podłogowego. Tylko wtedy mamy pewność, że zostaną uwzględnione wszystkie aspekty gwarantujące komfort użytkowania, nie pojawią się także zbędne i nieprzewidziane koszty.

Odpowiedni dobór temperatury posadzki pozwoli określić właściwy rozstaw rur grzewczych. Zapotrzebowania na ciepło powinno być obliczone dla każdego pomieszczenia oddzielnie. Zależy ono m.in. od ilości przegród chłodzących czy wielkości stolarki okiennej. Należy unikać przegrzania lub niedogrzania pomieszczeń. Pamiętajmy także, że oddawanie ciepła zależy od rodzaju wykładziny podłogowej. Płytki ceramiczne, kamień, różne rodzaje drewna mają inne właściwości. Istotny jest również prawidłowy dobór termostatu oraz izolacji termicznej posadzki – radzi ekspert TECE.

Tylko doświadczony wykonawca jest w stanie zaprojektować w pełni funkcjonalny system ogrzewania podłogowego. Samodzielne realizowanie prac może skutkować wieloma uchybieniami, których usunięcie będzie nie tylko trudne, ale także bardzo kosztowne.

Dodaj komentarz