Zakup nieruchomości jest niemałym przedsięwzięciem. Aby nie popełnić błędów i nie być stratnym trzeba się do niego odpowiednio przygotować, a jeśli nie mamy doświadczenia i wiedzy prawnej, najlepszą i najbezpieczniejszą opcją będzie skorzystanie z pomocy specjalisty. W szczególności warto to zrobić, kiedy decydujemy się na zakup mieszkania zadłużonego. Taki zakup wiąże się z pewnym ryzykiem, jednak w większości przypadków, jest to opłacalna inwestycja.
Zakup zadłużonego mieszkania – kiedy jest on opłacalny?
Najtańsze są nieruchomości, na których ciąży hipoteka przymusowa, zajęcie komornicze, zaległości w spółdzielni mieszkaniowej czy wspólnocie. Właściciele nierzadko obniżają ceny takich mieszkań nawet o ponad 30%! Tak atrakcyjna cena sprawia, że zakup nieruchomości może okazać się naprawdę korzystny i przynieść duży zysk, kiedy mieszkanie zostanie spłacone i wyremontowane.
Przy planowaniu działalności w zakresie kupna, remontu i sprzedaży nieruchomości należy zainteresować się tematem, by potrafić określić opłacalność inwestycji. Musimy mieć na uwadze przede wszystkim koszty materiałów budowlanych i pracowników, którzy zajmą się renowacją. Jednak trzeba pamiętać też o kosztach notarialnych, kosztach wobec urzędu skarbowego, banku czy spółdzielni. Konieczne jest też zorientowanie się, w jakim pułapie oscylują ceny podobnych mieszkań. Na początku naszego biznesu możemy skorzystać z pomocy agentów nieruchomości, jednak znacznie korzystniejsza będzie samodzielna ocena kosztów i zysków.
Zakup zadłużonego mieszkania powinno poprzedzać też dokładne sprawdzenie czy mieszkanie nie posiada innych wad niż tylko zadłużenie. W przeciwnym razie możemy dokonać nieopłacalnej transakcji i stracić dużo pieniędzy.
Zakup zadłużonego mieszkania – rodzaje zadłużenia
Najczęściej spotykamy się z zadłużeniami komorniczymi, spółdzielczymi i zadłużeniami w banku. Przed zakupem nieruchomości powinniśmy dowiedzieć się, z jakimi konsekwencjami wiąże się każde z nich, by nie popełnić błędów, które mogą nas słono kosztować.
Zacznijmy od zadłużeń komorniczych – decydując się na zakup nieruchomości obciążonej tym typem zadłużenia, musimy liczyć się koniecznością dopełnienia wielu formalności. Kupujemy mieszkanie wraz z zadłużeniem i na naszych barkach spoczywa obowiązek spłacenia wierzycieli hipotecznych. Potencjalny nabywca spłaca wierzycieli, dzięki czemu dług zostaje wykreślony z księgi wieczystej, a reszta pieniędzy trafia do sprzedającego. Możliwe jest też spłacenie zadłużenia poprzez zadatek, jednak jest to forma dość ryzykowna.
Zadłużenie spółdzielcze – takie nieruchomości najczęściej sprzedawane są podczas licytacji organizowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe. Zakup nieruchomości na licytacji jest bardzo bezpiecznym rozwiązaniem, natomiast kupienie jej od dłużnika wiąże się z ryzykiem innych zadłużeń.
Zakup mieszkania zadłużonego w banku wymaga dopełnienia kilku dodatkowych formalności, jednak proces ten nie jest trudny i nawet osoba rozpoczynająca swoją przygodę z nieruchomościami powinna sobie poradzić. Kluczowym krokiem jest zgoda banku, który udzielił kredytu, na sprzedaż tej nieruchomości. Sprzedający nie powinien mieć problemów z jego uzyskaniem, pod warunkiem, że spłacał on raty na bieżąco. Wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej jest możliwe przed zawarciem aktu notarialnego lub może być ono zawarte w akcie umowy sprzedaży. Kolejną opcją jest skreślenie hipoteki przez kupującego tuż po zawarciu umowy.
Po więcej informacji zapraszamy na https://bnonline.pl/