Zielone dachy funkcjonują w Polsce już od wielu, wielu lat, ale ostatnio stają się jeszcze bardziej popularne. Dzieje się tak za sprawą wszechobecnego trendu na bycie ekologicznym i na wspieranie ochrony środowiska. Tworzenie w zanieczyszczonych przestrzeniach miejskich dodatkowych stref kipiących zielenią i produkujących tlen jest dokładnie tym, czego potrzebuje nasze otoczenie. Czym więc są zielone dachy i dlaczego rozróżniamy dachy ekstensywne i intensywne?
Dachy ekstensywne – co to takiego?
Dach ekstensywny to taki typ dachu zielonego, który tworzy przestrzeń zapełnioną roślinami, ale niedostępną do użytku rekreacyjnego. Konstrukcja takich dachów nie jest przystosowana do codziennej obecności ludzi, jest lżejsza – w związku z czym jest w stanie podtrzymać tylko rośliny.
By stworzyć dach ekstensywny, należy przede wszystkim wybrać odpowiednią florę. Powinny to być gatunki dobrze znoszące zmienne warunki atmosferyczne, dobrze radzące sobie o własnych siłach, bez codziennego wsparcia ogrodników. Do takich projektów wybiera się zwykle różne rodzaje traw, ziół, bylin, czasami stawia się też na sukulenty – wszystkie te rośliny, które wystarczy posadzić i ukorzenić, a potem już nie trzeba się nimi zajmować.
A czym są dachy intensywne?
Czym z kolei są dachy intensywne? Najprościej mówiąc, to te, które prócz swojej roli w produkowaniu tlenu, spełniają także funkcję wizualną i rekreacyjną. Często tworzy się je tak, by wyglądały, jak przydomowe ogródki lub nawet luksusowe parki. Na takich dachach świetnie sprawdzi się na przykład trawa w rolkach, a także ozdobne, wymagające pielęgnacji krzewy i drzewka. Najczęściej rośliny stosowane na tego typu dachach wymagają nieco intensywniejszej pielęgnacji, ale za to można być pewnym, że będzie ona podziwiana przez wszystkich, którzy je odwiedzą.
Na tego typu przestrzeniach często pojawiają się także mniejsze i większe elementy architektury ogrodowej, jak pergole, tarasy, altany, fontanny, a nawet baseny.