szafy teleinformatyczne

Czym są szafy teleinformatyczne?

Zarządzanie siecią internetową nawet w małej firmie jest bardzo ważne. Szczególnie jest to istotne, jeżeli wykorzystuje się dużą ilość serwerów. Wówczas niezbędne będą szafy teleinformatyczne. Nazywane są także szafami serwerowymi albo rackowymi. Zrobione SA ze specjalnej obudowy i materiału i zazwyczaj zlokalizowane są w specjalnych wentylowanych miejscach.

Co można umieścić w szafach teleinformatycznych?

Coraz większa ilość dużych przedsiębiorstw inwestuje w rozbudowane sieci informatyczne. Zapotrzebowanie na duże ilości danych jest całkiem normalne w przypadku firm usługowych, produkcyjnych, czy też handlowych. Dlatego bardzo dużą popularnością cieszą się właśnie szafy teleinformatyczne, które występują także w różnych wariantach, jeśli chodzi o rozmiar.

Tego rodzaju specjalne obudowy mogą przechowywać serwery, routery, przełączniki sieciowe, urządzenia pamięci masowej albo inne podobne urządzenia. Bardzo ważne w przypadku takich szaf jest ich zaprojektowanie i wykonanie. Najczęściej są wykonane z metalu i będą mieć perforowane drzwi, a także boki. Dzięki temu zagwarantowana jest odpowiednia wentylacja i chłodzenie, co jest niezbędne w przypadku umieszczonych wewnątrz urządzeń.

Przez kogo są wykorzystywane szafy teleinformatyczne?

Tego rodzaju szafy mają specjalną konstrukcję, dzięki czemu mogą one być dowolnie przestawiane i komponowane w różne układy w zależności od potrzeb użytkowników. Mają także zamontowane kółka, dzięki czemu można je przestawiać do innych pomieszczeń do tego przeznaczonych. Posiadają także szereg uchwytów i list montażowych, które pozwalają na łatwe i bezpieczne umieszczenie wewnątrz nich urządzeń.

Tego rodzaju meble techniczne najczęściej stosuje się w środowiskach biznesowych i przemysłowych. Wynika to z faktu, że w takich branżach najczęściej istnieje potrzeba przechowywania dużej ilości sprzętu teleinformatycznego w jakimś centralnym miejscu. W ten sposób zagwarantowana jest odpowiednia ochrona przed nieautoryzowanym dostępem i uszkodzeniami mechanicznymi.

Dodaj komentarz