Dla nauki i zabawy

Projektując przydomowy plac zabaw, warto kierować się zasadą, mówiącą o tym że najszybciej dzieci uczą się podczas zabawy. Dzięki temu nasza strefa zabaw będzie nie tylko inwestycją w rozrywkę najmłodszych domowników, ale poniekąd również w ich edukację. Idealnie jeśli planowanie całej przestrzeni przeprowadzimy wspólnie z przyszłymi użytkownikami, wówczas będziemy mogli stworzyć plac zabaw odpowiadający ich oczekiwaniom.

Plac zabaw z fantazją

Jeśli przestrzeń nam na to pozwala, warto pomyśleć o tematycznej strefie zabaw z trójwymiarowymi elementami sensorycznymi etc. Warto przy tym podeprzeć się kreatywnością najmłodszych, kraina zabaw, która powstała w ich wyobraźni może być oryginalnym fundamentem właśnie budowanej. Zanim jednak puścimy wodze fantazji, powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo małych użytkowników. Dlatego wybierając posadzkę dobrze jest rozważyć zastosowanie specjalnie dedykowanych płyt gumowych na plac zabaw, która nie tylko zminimalizuje powstanie poważnych kontuzji podczas ewentualnego upadku, ale też pozwoli na korzystanie z placu podczas niesprzyjającej pogody.

Swoboda wyobraźni

Odpowiednio dobrane płyty na plac zabaw również podkreślą oryginalność naszego placu zabaw. Występują one nie tylko w 24 kolorowej gamie z palety RAL, barwionych w masie, co oznacza że kolor jest nieścieralny, ale też istnieje możliwość naniesienia na ich powierzchni każdej, wcześniej przygotowanej, wielobarwnej grafiki. Ponadto na rynku dostępne są również gotowe zestawy z cyframi, literami, grą w klasy czy grami planszowymi. Producenci oferują też trójwymiarowe, kolorowe elementy sensoryczne, które z powodzeniem możemy wkomponować w nawierzchnię. Dzięki takim pomocom dzieci z chęcią nauczą się rozpoznawania kolorów, liczenia, czy nawet całego alfabetu.

Bezpieczeństwo i odporność

Pomimo istotnej roli estetyki strefy zabaw, nie powinniśmy zapominać o bezpieczeństwie, zwłaszcza gdy chodzi o najmłodszych. Dlatego warto zainwestować w nawierzchnię gumową, specjalnie dedykowaną na place zabaw. Są one przede wszystkim odporne na wgniecenia i uszkodzenia mechaniczne, a jednocześnie niezwykle elastyczne, dzięki czemu świetnie amortyzują upadki. Są również antypoślizgowe, wodoprzepuszczalne i samogasnące. Nie bez znaczenia jest też łatwość utrzymania ich w czystości, wystarczy spłukać je pod ciśnieniem wodą bez detergentów, aby pozbyć się wszelkich nieczystości i zabrudzeń.

Dodaj komentarz