co zwiedzic nad morzem

Jakie pomorskie obiekty warto zwiedzić podczas Nocy Muzeów?

Pomorze to wspaniały region na mapie Polski, w którym nie brakuje zróżnicowanej przyrody, a także licznych zabytków i innych atrakcji turystycznych. Znajdziemy tam także liczne muzea, które pozwolą przenieść się w czasie do epok minionych. Doskonałą okazją, aby je odwiedzić jest Noc Muzeów. Dowiedz się, jakie pomorskie obiekty warto zwiedzić podczas Nocy Muzeów.

Pomorze – jaki to obszar?

Pomorze swoim zasięgiem obejmuje obszar województwa pomorskiego, zachodniopomorskiego i kujawsko-pomorskiego oraz część województw wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego i lubuskiego. Czasami można się jednak spotkać z potocznym rozumieniem terminu Pomorze, który bywa używany w stosunku do województwa pomorskiego.

Ważną częścią tego regionu jest Pomorze Wschodnie nazywane jest również Pomorzem Gdańskim lub Nadwiślańskim – wyjaśnia przedstawiciel hotelu Amber z Gdańska. Obszarem obejmuje ono przede wszystkim województwo pomorskie oraz przylegające do niego tereny. Ten rozległy obszar ciągnie się od dorzecza Słupi po deltę Wisły. Najbardziej znanym ośrodkiem miejskim jest tutaj Trójmiasto z licznymi zabytkami i muzeami

Ciekawe muzea w Trójmieście

Noc Muzeów to cykliczna impreza organizowana od wielu lat zarówno w Europie, jak i w Polsce. Najczęściej odbywa się ona w maju. Muzea i inne obiekty kulturalne umożliwiają wtedy darmowe, nocne zwiedzanie. Jest to zatem doskonała okazja, aby zobaczyć ciekawe ekspozycje, których nie brakuje w Trójmieście oraz na całym Pomorzu. Do atrakcji w okolicy należą:

  • Europejskie Centrum Solidarności – ten gdański obiekt wyróżnia się architekturą, ponieważ zbudowany jest na wzór okrętu. Można obejrzeć w nim ekspozycję dotyczącą historii ruchu Solidarność oraz upadku komunizmu w Europie,

  • Statek-muzeum Dar Pomorza – trójmasztowy żaglowiec szkolny zakupiony przez społeczeństwo Pomorza dla Szkoły Morskiej w Gdyni. Dziś jest to statek-muzeum. Znajduje się na nim wystawa, pozwalająca poznać jego historię, a także ciekawe pomieszczenia, dzięki którym można sobie wyobrazić, jak wyglądało życie na morzu,

  • Grodzisko Sopot – skansen archeologiczny znajdujący się w miejscu wczesnośredniowiecznego grodziska. Odnalezione w tym miejscu pozostałości osady pochodzą z okresu pomiędzy VIII a X wiekiem. Obecnie jest to filia Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

Noc Muzeów to doskonała okazja, aby poznać najciekawsze obiekty kulturalne Pomorza i Trójmiasta. Z pewnością warto więc wziąć w niej udział.

Dodaj komentarz