krzewy owocowe

Krzewy owocowe do ogrodu – co warto mieć?

W wielu ogrodach sadzi się drzewa i krzewy owocowe. Nie są one aż tak efektowne jak te ozdobne, ale oferują owoce w sezonie. Można je zbierać i jeść na surowo albo robić przetwory. Mając w ogrodzie np. jeżynę, nie trzeba kupować w sklepie lub na rynku owoców, które mogły być nawożone chemią.

Krzewy owocowe do ogrodu – jakie wybrać?

W niewielkim ogrodzie trzeba brać pod uwagę to, że wiele krzewów dorasta do sporych rozmiarów. Jeśli owocują, plony również bywają obfite. Z kolei krzewy owocowe do ogrodu o większej powierzchni można posadzić bez ryzyka, że zajmą zbyt dużo miejsca. W obu przypadkach trzeba pamiętać o pielęgnacji i użyźnianiu gleby.

Najlepiej planować tak, by owoce zebrane z krzewów można było wykorzystać. Dobry przykład to borówka amerykańska – sadzonki sprawdzą się praktycznie w każdym ogrodzie i zapewnią dostęp do smacznych owoców o ciemnej barwie. Nie są też duże, więc nawet na małej przestrzeni nie będą zbyt absorbujące.

Projektowanie ogrodów – krzewy owocowe

Większość krzewów do ogrodu owocuje późnym latem i jesienią. Charakterystycznie dekoracyjne pnącza do cienia, winogrona pokrywają się fioletowymi (lub różowymi, zielonymi w zależności od gatunku) kiściami już we wrześniu. Można je posadzić na pergolach lub ogrodzeniu.

Umiejętne połączenie użyteczności z estetyką zapewniają też egzotyczne drzewka i krzewy, np. cytrusy. Są doskonałe do ogrodów w stylu śródziemnomorskim. Mogą rosnąć w glebie, ale z uwagi na klimat częściej sadzone są w donicach. Donicę stawia się w ogrodzie lub na tarasie, a na zimę zabiera do domu.

Pigwowiec i inne krzewy do ogrodu

Bardzo wiele firm oferujących sprzedaż zdrowej żywności w Świerklańcu pozyskuje np. owoce z upraw własnych, przydomowych. Obecnie popularne są np. owoce pigwy, które mają mnóstwo wartościowych składników. Pojawiają się też pochodzące z wschodniej Europy krzewy derenia czy rokitnika – z owoców robi się nalewki, syropy.

Podsumowując, wiele krzewów do ogrodu poza wartościami użytkowymi cieszy oko kolorowymi kwiatami i liśćmi. Wyglądają pięknie gdy kwitną, jak również pod koniec sezonu. Zapewniają bardzo smaczne owoce.

Dodaj komentarz