Marihuana jest rośliną z gatunku roślin konopnych, która charakteryzuje się wysoką zawartością THC. To substancja psychoaktywna, która odpowiada za narkotyczne działanie marihuany. Uzależnienie od THC ma negatywne skutki dla całego organizmu i może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Jak wyjść z uzależnienia od marihuany?
Jakie są skutki palenia marihuany?
Zaczyna się od niewinnego dymna, a może skończyć na poważnych uzależnieniu. W Polsce posiadanie suszu z marihuany jest zakazane, a za jej posiadanie grozi do 3 lat więzienia. Mimo to uzależnienie od marihuany wśród młodych i nie tylko ludzi, stale rośnie. Marihuana jest substancją odurzającą, która prowadzi do wielu negatywnych objawów, zwłaszcza psychologicznych. To między innymi, napady lęku oraz paniki, pogorszenie koordynacji psychoruchowej, słaby refleks, osłabienie pamięci i koncentracji, a także zaburzenia snu. Wśród negatywnych skutków palenia marihuany wymienia się także zwiększony apetyt, zmniejszenie aspiracji życiowych, zmniejszenie sprawności intelektualnej czy obniżenie płodności.
Jak wygląda leczenie uzależnienia od marihuany?
Pierwszym krokiem do podjęcia leczenia jest przyznanie się przed samym sobą, że ma się problem z uzależnieniem i chęć znalezienia pomocy. Ośrodek odwykowy będzie mógł pomógł tylko takiej osobie, która zdaje sobie sprawę ze swojego stanu. Leczenie uzależnienia od marihuany przebiega inaczej niż w przypadku leczenia uzależnienia od innych narkotyków. Nie zawsze jest konieczna detoksykacja. Osoby, które długo paliły marihuanę potrzebują wyciszenia, dlatego też często sięga się po leki nasenne czy przeciwlękowe. Główna metoda leczenia polega na psychoterapii, mającej prowadzić do wzbudzenia u pacjenta chęci zmian. Terapia prowadzona jest w formie spotkań indywidualnych z terapeutą, a także spotkań z grupą wsparcia.
Chęć porzucenia używek i zmiany swojego dotychczasowego stylu życia, to pierwszy krok do walki z uzależnieniem. Aktywne uczestniczenie w terapii psychologicznej, pomoże w wyjściu z nałogu. Ważna jest postawa nie tylko uzależnionego, ale i jego otoczenia, które powinno go wspierać w trakcie terapii.