zaczepy

Zaczepy automatyczne – czym się charakteryzują?

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia maszyn rolniczych są zaczepy automatyczne. Czym one jednak są i czym się charakteryzują?

Czym tak właściwie są zaczepy automatyczne?

Sektor transportu i produkcji maszyn jest naprawdę szeroki i rozdziela się on na naprawdę wiele różnych grup. Dzisiaj skupimy się trochę na maszynach rolniczych, a dokładniej na jednym elemencie, który w tym kontekście jest niezwykle ważny. Chodzi tutaj bowiem o takie części, jak zaczepy automatyczne, nazywane zamiennie również zaczepami transportowymi. Jest to specjalny typ zaczepów, które są jednym z najważniejszych wyposażeń maszyn rolniczych. Ich funkcja polega na łączeniu przyczep z obrotnicą, dzięki czemu możliwe jest bezpieczne i solidne agregowanie maszyn. Mechaniczny sensor jest w stanie rozpoznać, że do ciągnika zaczepiana jest przyczepa i zdalnie mocuje połączenie. Oczywiście w razie wystąpienia problemów zaczep można zatrzasnąć ręcznie. Dzięki temu możemy uzyskać solidne połączenie minimalnym nakładem wysiłku.

Jakie zastosowania posiadają zaczepy automatyczne?

Jeżeli chodzi o automatyczne zaczepy do ciągników, ich zastosowanie będzie różnić się w zależności od tego, na jaki typ zaczepu ostatecznie się zdecydujemy. Dla przykładu zaczepy z płytą adaptacyjna nadadzą się do łączenia naczep z niewielkim naciskiem i są podstawowym wyposażeniem większości nowoczesnych maszyn rolniczych. Zaczepy z flanszą pozwala nam zaś na agregowanie więcej niż jednej maszyny. W przypadku zaczepów automatycznych warto również o niekoniecznie powiązanych z przemysłem rolniczym zaczepach do wózków widłowych, które spotyka się również chociażby w meleksach czy samochodach specjalnych.

Jak najlepiej zdobyć dobrej jakości zaczepy automatyczne?

Jeżeli chcemy zaopatrzyć się w zaczepy automatyczne, najlepszą opcją będzie w tym przypadku oczywiście kupno ich bezpośrednio u producenta takich części. Będziemy mieli wtedy pewność, co do jakości oraz poprawnego działania zaczepów.

Dodaj komentarz