zatrzymywanie wody w ciele

Zatrzymywanie wody w organizmie. Jak poradzić sobie z problemem?

Zatrzymywanie wody w organizmie to problem, z którym najczęściej stykamy się w przypadku walki o wymarzoną sylwetkę. Zmagazynowana w ciele woda jest najczęstszą przeszkodą w zrzucaniu zbędnych kilogramów. Jak poradzić sobie z tym problemem i na co zwracać uwagę?

Co wskazuje na zatrzymanie nadmiaru wody w ciele?

Aby prawidłowo zdiagnozować problemy z retencją wody w swoim organizmie należy dokładnie obserwować swoje ciało. Istnieje szereg sygnałów wysyłanych przez organizm, które świadczą o tym problemie. Pierwszym istotnym objawem jest opuchlizna pojawiająca się na rękach i w okolicach kostek. Poprzez wywołane zaburzenia woda gromadzi się w największym stopniu w tkankach miękkich. Dlatego może wystąpić również obrzęk w okolicach oczu, a u kobiet w zależności od fazy cyklu również wokół piersi.

Gromadzeniu się wody w organizmie towarzyszą nie tylko wizualne objawy. U osoby, która zmaga się z tym problemem często występuje ociężałość nóg, kłopoty z koncentracją, osłabienie i nawracające bóle głowy. Konsekwencją problemów organizmu z zarządzaniem swoimi zasobami wodnymi jest wzrost masy ciała.

Przyczyny problemu gromadzenia się wody

Jedną z głównych przyczyn odkładania się wody w organizmie jest to, że niedostatecznie go nawadniamy. Nieregularne spożywanie zbyt małej ilości płynów jest znakiem dla organizmu, że powinien zacząć ją magazynować. Jest to jego reakcja obronna na zastane warunki.

Ważnym źródłem problemów z retencją wody są nagminnie popełniane błędy dietetyczne. Ma na to wpływ zbyt wysoka zawartość sodu w spożywanych posiłkach. Warto wiedzieć, że sól znajduje się w zdecydowanej większości spożywanej żywności — zwłaszcza tej wysoko przetworzonej. Należy skupić się na zbilansowaniu diety i unikania drastycznych metod odchudzania, które doprowadzają organizm do ekstremalnych stanów.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku organizmu kobiet. Są one poniekąd skazane na odkładanie się wody w organizmie. Ma to związek ze zmianami cyklu i gospodarką hormonalną kobiecego organizmu. Zatrzymywanie się wody narasta przed okresem, czyli wówczas gdy w ciele kobiety wzrasta poziom estrogenu. Warto również pamiętać, że kobiety, które sięgają po antykoncepcję hormonalną również mogą zmagać się z problemem odkładającej się wody.

Jak poradzić sobie z problemem?

Aby uporać się z nadmiernym magazynowaniem wody przez nasz organizm należy wprowadzić kilka zmian w swoim trybie życia. Z pewnością kluczowe dla naszego organizmu będzie właściwe nawadnianie. Warto często i regularnie sięgać po wodę mineralną z możliwie najmniejszą zawartością sodu. Zakłada się, że optymalna ilość dziennego spożycia wody to 2 litry.

Kolejną sferą naszego życia, w którą powinniśmy wniknąć jest nasza dieta. Aby zminimalizować problemy z retencją wody należy unikać spożywania produktów, które zawierają wiele węglowodanów i soli. Ważnym elementem diety, który może mieć wpływ na nasze problemy jest spożywany alkohol. Paradoksalnie jest czynnikiem wpływającym jednocześnie na odwodnienie organizmu i zatrzymywanie w nim wody.

Odpowiednia dieta i wprowadzenie aktywności fizycznej do naszego codziennego grafiku mogą okazać się zbawienne dla gospodarki retencyjnej naszego organizmu. Walka z tym problemem nie wymaga wielu wyrzeczeń i przy poświęceniu uwagi drobnym codziennym grzeszkom można wyeliminować lub mocno zredukować jego skutki.

Dodaj komentarz