Co skłania potencjalnych pracowników do starania się o posadę w konkretnej firmie? Wysokość miesięcznego wynagrodzenia najczęściej znajduje się na samym szczycie listy, jednak coraz większą rolę odgrywają benefity pozapłacowe. Stanowią one dodatek do wypłaty, który może działać z korzyścią dla obu stron. Pracownik zyskuje motywację, natomiast pracodawca – pozytywny wizerunek. Co zalicza się do grupy świadczeń pozapłacowych i na które warto zwrócić uwagę przez złożeniem CV? Podpowiadamy.
Czym są benefity pracownicze?
Benefit to nic innego jak dodatkowe świadczenie, które przysługuje pracownikowi w ramach podpisanej umowy o pracę. Na przestrzeni ostatnich lat zmieniło się jednak ich postrzeganie, bowiem zapewnienie zatrudnionemu sprzętu elektronicznego na potrzeby służbowe do nich nie należy. Dodatki mają podnieść komfort życia pracownika i tym samym zmotywować go do jeszcze cięższej pracy.
Benefity dla pracowników i ich rodzaje
Jeszcze do niedawna pracodawcy oferowali kilka podstawowych dodatków do wypłaty, które nie zawsze jednak trafiały w potrzeby podwładnych. Do najczęściej spotykanych benefitów zalicza się bowiem m.in. karty Multisport czy karty podarunkowe do wybranych sklepów. Obecnie jednak firmy wychodzą naprzeciw różnym oczekiwaniom pracowników, co spotyka się z ogólnym entuzjazmem.
Nowoczesne dodatki można podzielić na kilka rodzajów, wśród których znajdziemy bonusy pozwalające jeszcze bardziej kompleksowo zadbać o swoje zdrowie i kondycję fizyczną. Oprócz wcześniej wspomnianych karnetów sportowych, które są już pewnym standardem, możemy wyróżnić pakiety medyczne w prywatnych placówkach, zajęcia z jogi w ramach godzin pracy, owocowe dni czy zajęcia z fizjoterapeutą. W ofertach pracy coraz częściej pojawiają się także wzmianki o darmowej opiece dietetyka czy cateringu.
Pracodawcy mają również świadomość, jak ważne okazuje się zachowanie zdrowego balansu między pracą a życiem prywatnym. Na tego typu benefitach zyskują nie tylko sami pracownicy, ale również ich najbliżsi. Przykład? Wystarczy przytoczyć dopłaty do wakacyjnych wyjazdów, dodatkowe dni urlopu w czasie ferii zimowych, wyprawka dla kobiet w ciąży, dofinansowanie żłobka lub przedszkola dla dzieci, paczki świąteczne dla najmłodszych, etc. Co ciekawe, do tej kategorii dodatków możemy zaliczyć również pracę w trybie zdalnym, która jeszcze do niedawna była przywilejem zarezerwowanym tylko dla wybranych.
Rozwój osobisty i nieustannie podwyższanie kompetencji zawodowych, o czym można przeczytać m.in. https://www.nowytydzien.pl/tych-kompetencji-wymagaja-pracodawcy-w-lublinie/ również może stać się udziałem benefitów pracowniczych, czego doskonałym przykładem jest finansowanie lekcji wybranego języka obcego. Co ciekawe, pracodawcy coraz chętniej oferują możliwość dopłaty do studiów wyższych czy podyplomowych, które traktowane są jako inwestycja w rozwój przedsiębiorstwa. Tutaj warto również wymienić kursy i szkolenia zawodowe, a także międzynarodowe delegacje pozwalają wymienić doświadczenia z „kolegami po fachu” z całego świata.
Nie można także zapominać o dodatkach finansowych, które pozwalają zaoszczędzić sporo pieniędzy z domowego budżetu. Mole książkowe czy fani muzyki z pewnością ucieszą się z kart podarunkowych do wybranych księgarni czy salonów mediowych. W niektórych firmach można liczyć także na darmowy parking, kartę miejską, bony spożywcze czy odzieżowe lub bardzo duże zniżki na produkty własnej marki. To jednak nie koniec – wiele przedsiębiorstw umożliwia wzięcie niskooprocentowanej pożyczki, co dla wielu pracowników okazuje się dużym wybawieniem.
Bonusy pozapłacowe a realne korzyści
Każdy potencjalny pracownik przyjmuje dodatki pozapłacowe z otwartymi ramionami, jednak trzeba sobie otwarcie powiedzieć, że niektóre z nich nie przynoszą nam realnych korzyści. Dofinansowanie do karnetu na siłownię będzie bezwartościowe dla osób, które nie uprawiają sportu na co dzień. Podobny scenariusz może sprawdzić się w przypadku pracowników, którzy mają zagwarantowane darmowe bilety do kina, które znajduje się daleko od miejsca ich zamieszkania. Na szczęście coraz częściej można spotkać się z ciekawą strategią firm, które wprowadzają systemy kafeteryjne, czyli możliwość wyboru najbardziej atrakcyjnych benefitów.