mieszkania

Jak urządzić przedpokój – 4 praktyczne porady

Przedpokój to jedno z najważniejszych pomieszczeń w naszych domach i mieszkaniach. To właśnie on jako pierwszy ukazuje się naszym gościom po przekroczeniu progu. Bardzo ważną kwestią jest więc zadbanie o korespondującą z pozostałymi pomieszczeniami aranżację, jak również funkcjonalność, na którą mają wpływ m.in. drzwi pokojowe czy też oświetlenie. Aby tak się stało, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. O jakich mowa? Podpowiadamy.

Po pierwsze – drzwi pokojowe

Aranżacja funkcjonalnego przedpokoju nie może obejść się bez postawienia na odpowiednie drzwi wewnętrzne. W praktyce oznacza to, że muszą one wpisać się stylistykę aranżacyjną i jednocześnie nie zbierać cennego metrażu, zwłaszcza w przedpokoju w bloku. Rozmiar skrzydeł powinien być dopasowany do wielkości pomieszczenia. Do najczęściej pojawiających się modeli w ofertach producentów zaliczamy te o szer. 80 cm i wysokości 2 m. Zwróćmy szczególną uwagę na ich jakość wykonania w tym materiał, który zastosowano do wypełnienia. Wśród najbardziej praktycznych oraz trwałych warto wymienić płyty wiórowo-otworowane. Są one gwarancją wyjątkowej wytrzymałości, a ponadto zapewniają bardzo dobrą stabilność skrzydeł.

Nie bez znaczenia pozostają także ramy drzwiowe oraz ościeżnice. Na rynku największą popularnością cieszą się te wykonane z drewna, ale kroku dotrzymują im także modele ze stali. W obu przypadkach mamy do czynienia z dobrą jakością, która idzie w parze z łatwym montażem. Stawiając na sprawdzone firmy, możemy także oczekiwać niebanalnego designu, który pożądany jest zwłaszcza w przedpokojach urządzonych w stylu nowoczesnym. Ważne jest również to, aby drzwi pokojowe korespondowały z kolorem ścian oraz podłóg, co wpłynie na spójność aranżacyjną.

Po drugie – meble

Aby nasz przedpokój był synonimem funkcjonalności należy zatroszczyć się przede wszystkim o to, aby maksymalnie wykorzystać jego metrażowy potencjał. W praktyce oznacza to dobór mebli skrojonych na miarę jego możliwości oraz naszych potrzeb. Kluczem do sukcesu jest wygospodarowanie miejsca na przechowywanie m.in. odzieży wierzchniej oraz obuwia. Warto także w miarę możliwości postawić na szafę np. z lustrem, które oprócz wykorzystania oczywistych funkcji wpłynie na optyczne powiększenie przestrzeni. Nieocenione w małych metrażach mogą okazać się meble wielofunkcyjne gdzie np. skrzynia pełni rolę wygodnego siedziska. Oczywiście nie możemy zapominać o kwestiach estetycznych. Meble muszą korespondować ze stylem wnętrza w tym także drzwiami pokojowymi.

Po trzecie – oświetlenie

Oświetlenie to kolejny aspekt, który przekłada się zarówno na funkcjonalność, jak i atrakcyjność naszego przedpokoju. Pamiętajmy o tym, że jest to najczęściej pomieszczenie, w którym na próżno szukać dużej ilości światła dziennego. Zarówno w małych, jak i dużych metrażach doskonale sprawdzą się między innymi niewielkie reflektorki, które wyposażono w możliwość regulacji natężenia oraz kąta padania światła. Jeśli ustawimy je tak, że będzie się ono odbijało od ścian, wówczas nie tylko doświetlimy każdy zakamarek, ale także wpłyniemy na optyczne powiększenie metrażu. Pomocne mogą także okazać się dyskretnie zamontowane ledy z czujnikiem ruchu. To świetne rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza wieczorem.

Po czwarte – aranżacja

Na aranżację przedpokoju wpływa zarówno kolorystyka ścian, jak również meble, pokrycie podłóg oraz wszelkiego rodzaju dodatki. Niezależnie od tego czy jesteśmy amatorami nieśmiertelnej klasyki, czy też stawiamy na minimalizm, nowoczesność czy też industrialne zacięcie, warto jest zadbać o spójność stylu, która ma ogromny wpływ na odbiór pomieszczenia. Działajmy tak w myśl o tym, że przedpokój jest swoistą wizytówką domu oraz mieszkania. Nie bez znaczenia pozostaje także rola proporcji. Powiedzenie mniej znaczy więcej posiada swoje odzwierciedlenie zwłaszcza w przedpokoju, gdzie często mamy do czynienia z niewielkim metrażem. Zamiast niepotrzebnej ilości dodatków, postawmy np. na lustra, odpowiednie oświetlenie czy też nowoczesne rozwiązania, jakie proponują niektórzy producenci drzwi w tym m.in. przeszklenia.

Dodaj komentarz