przeglad samochodu

Co zrobić jeśli auto nie przeszło przeglądu? 

Aby samochód mógł legalnie poruszać się po polskich drogach, bezwzględnie musi mieć aktualny przegląd techniczny. W zdecydowanej większości przypadków badanie na stacji kontroli pojazdów to czysta formalność. Czasem jednak zdarzy się, że auto nie przejdzie przeglądu. Sprawdź, co należy zrobić w takiej sytuacji.

Czym jest przegląd techniczny?

Okresowe badanie techniczne pojazdu, zwane potocznie przeglądem technicznym, ma na celu sprawdzenie, czy samochód może bezpiecznie poruszać się po drogach. Stan techniczny pojazdu sprawdzany jest na wyznaczonych stacjach kontroli pojazdów przez wykwalifikowanych diagnostów. W trakcie badania sprawdza się m.in. stan ogumienia, oświetlenia i podwozia, a także układów hamulcowego, wydechowego i kierowniczego. Nowe samochody muszą zostać poddane badaniu technicznemu w ciągu trzech lat od pierwszej rejestracji. Pierwszy przegląd jest ważny dwa lata, a gdy ten czas upłynie, badanie należy powtarzać co roku.

Negatywny wynik przeglądu

W trakcie przeglądu specjalista może wykryć trzy rodzaje usterek. Jeśli stwierdzone zostaną usterki drobne, np. brak pokrywki zbiornika płynu hamulcowego, badanie techniczne kończy się wynikiem pozytywnym, a kierowca otrzymuje jedynie niewiążące zalecenie, aby usunąć problem. W przypadku zauważenia usterek istotnych, np. nieszczelnego układu wydechowego, przegląd nie zostaje podbity. Kierowca może jednak odjechać autem i ma 14 dni na usunięcie usterek, a następnie zgłoszenie się do tej samej stacji kontroli pojazdów na ponowne badanie. Gdy wykryte zostaną usterki zagrażające bezpieczeństwu, np. niedziałające zawieszenie pneumatyczne, auto nie przechodzi przeglądu, a dowód rejestracyjny zostaje zatrzymany do czasu usunięcia usterek.

Jeśli auto nie przejdzie przeglądu, kierowca musi naprawić usterki samodzielnie lub w wybranym przez siebie warsztacie. Usługi na bardzo wysokim poziomie świadczy m.in. firma Kodo Autoserwis ze Szczecina. Należy jednak pamiętać, że w przypadku wykrycia usterek zagrażających bezpieczeństwu nie możemy samodzielnie pojechać autem do mechanika, musimy je odholować. Po usunięciu awarii samochód zostaje poddany kolejnemu badaniu. Jeśli wszystko będzie w porządku, dowód rejestracyjny zostanie zwrócony, a przegląd podbity. Wówczas można wrócić do normalnej jazdy.

Dodaj komentarz