Pompa ciepła to urządzenie grzewcze wykorzystujące odnawialne źródła energii. Wymiana tradycyjnego pieca C.O. na nowoczesną pompę to rozwiązanie mające pozytywny wpływ na środowisko naturalne, a dodatkowo pozwalające zaoszczędzić na rachunkach za energię. W większości instalacji pompa współpracuje z systemem ogrzewania podłogowego. Nie mniej jednak istnieje możliwość połączenia urządzenia z odbiornikami konwekcyjnymi – grzejnikami. Jak to zrobić? Zapraszamy do lektury.
Pompa ciepła, czyli ogrzewanie niskotemperaturowe
Tradycyjne urządzenia grzewcze stanowiące najważniejszy element systemów centralnego ogrzewania w większości polskich domów działają na zasadzie tzw. ogrzewania wysokotemperaturowego. W instalacjach tego typu krążąca w obiegu woda osiąga temperaturę powyżej 60°C. Zwykła pompa ciepła nie jest w stanie uzyskać takiego wyniku. W systemach grzewczych zasilanych tym urządzeniem najlepsze efekty przynoszą temperatury w zakresie 35-40°C. Z tego powodu nazywa się je ogrzewaniem niskotemperaturowym.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w firmie Kołton, producenta kotłów C.O.: Należy przy tym pamiętać, że im niższa temperatura instalacji, tym mniej ciepła oddawane jest przez grzejniki działające na zasadzie konwekcji. Gdy temperatura spada poniżej 40°C, ilość ciepła jest niewystarczająca do ogrzania pomieszczeń w domu jednorodzinnym. Dlatego też przyjęło się twierdzić, że pompa ciepła najefektywniej współpracuje z elementami ogrzewania podłogowego. Wynika to z faktu, że w systemach wodnej podłogówki 55°C to najwyższa dopuszczalna temperatura zasilania. W trakcie projektowania instalacji inwestorzy ustalają górny limit na poziomie maksymalnie 40°C. To dużo mniej niż w większości grzejników konwekcyjnych, gdzie górna granica temperatury wody może sięgać nawet 90°C.
Jaka pompa ciepła sprawdzi się przy grzejnikach?
Choć pompy ciepła najczęściej łączy się z ogrzewaniem podłogowym, nie jest niemożliwe przyłączenie ich do tradycyjnych odbiorników ciepła w postaci grzejników. Na etapie doboru urządzenia trzeba jednak wybrać model o odpowiednich parametrach. Muszą one odpowiadać zapotrzebowaniu na ciepło niezbędne do optymalnego ogrzewania wszystkich pomieszczeń mieszkalnych.
Urządzeniem, które współpracuje z grzejnikami, jest wysokotemperaturowa pompa ciepła, zapewniająca podgrzanie wody do poziomu powyżej 65°C. To wystarczająca temperatura do zapewnienia wysokiego komfortu cieplnego mieszkańcom budynku. Pompy wysokotemperaturowe wyróżniają się wysokim współczynnikiem wydajności cieplnej (COP), dzięki czemu opłaty za energię elektryczną w sezonie grzewczym są mniejsze. Wszystko przez to, że urządzenie do wytworzenia takiej samej ilości ciepła potrzebuje mniej prądu niż źródło o niższym współczynniku.