uzaleznienie

Czy od marihuany można się uzależnić?

Problem uzależnień jest bardzo istotny i wymaga odpowiedniej reakcji. Już pierwsze objawy uzależnienia od marihuany mogą być dla nas ratunkiem. Bagatelizowanie problemu i jego zignorowanie, może prowadzić do poważnych i nieodwracalnych skutków. Dlaczego uzależniamy się od marihuany i jakie objawy powinny niepokoić?

Czy marihuana uzależnia?

Marihuana to substancja psychoaktywna pozyskiwana z konopi indyjskiej. Bez wątpienia jest ona najpopularniejszą i najbardziej rozpowszechnioną substancją o takich właściwościach. Problem uzależnienia od marihuany stale rośnie i dotyka praktycznie każdej grupowy wiekowej. Za działanie marihuany odpowiedzialne jest THC obecne w liściach konopi indyjskiej. THC działa bezpośrednio na receptory obecne w naszym mózgu i wpływa na reakcje organizmu.

Bardzo często możemy spotkać się z założeniem, że od marihuany nie da się uzależnić. Jest to oczywiście nieprawda, która bagatelizuje obecny problem. Długotrwałe palenie marihuany może mieć bardzo negatywne skutki, które wpłyną na nasze codzienne funkcjonowanie.

Objawy uzależnienia od marihuany?

Wśród najczęściej wymienianych objawów uzależnienia od marihuany, możemy wyróżnić:

  • niekontrolowana potrzeba palenia marihuany,
  • brak świadomości zużywanej substancji, jej ilości oraz częstotliwości,
  • zjawisko tolerancji, które sprawia, że potrzebna ilość dostarczanej substancji wzrasta, a osiągnięcie tych samych skutków, wymaga zwiększenia dawki,
  • w chwili odstawienia substancji, pojawiają się objawy fizjologiczne, takie jak nadmierna nerwowość, problemy ze snem i utrata koncentracji,
  • utrata kontroli, ciągłe myślenie o marihuanie, zaniedbanie innych czynności, apatia,
  • nieprzerwanie palenia, mimo dostrzegania pojawiających się szkód psychicznych i fizycznych.

Objawy uzależnienia od marihuany, dają nam wyraźny sygnał ostrzegawczy. Im szybciej zareagujemy na pojawiające się zagrożenia, tym większą mamy szansę na skuteczną pomoc w walce z uzależnieniem. Skorzystanie z pomocy specjalistów pracujących w takich miejscach jak ośrodek leczenia uzależnień Trzeźwość to możliwość na zmianę życia i powrót do prawidłowego funkcjonowania.

Uzależnienie od marihuany to poważny problem, który często zostaje zbagatelizowany. Pamiętaj, dobrze jest jak najszybciej skorzystać z pomocy w walce z uzależnieniem.

Dodaj komentarz