ogrzewanie

Dobre systemy wentylacyjne – czyli jakie?

Nowoczesny dom to nie tylko sprawnie działający system ogrzewania, ale również wentylacji. Im sprawniejsza i skuteczniejsza wentylacja, tym czystsze powietrze w domu, łatwość oddychania, brak problemów z kaszlem czy uczuleniami. Warto także wiedzieć, że powietrze wentylowane łatwiej się nagrzewa i potrzeba wtedy mniej mocy, aby uzyskać odpowiednią temperaturę.

Nowoczesne systemy wentylacyjne. Czym jest wentylacja mechaniczna?

Trudno zbudować nowoczesny dom, gdy nie będzie on wyposażony w odpowiedniej jakości rozwiązania instalacyjne. Ważny jest oczywiście system grzewczy, ale również wentylacja. Systemy wentylacyjne dzielimy na tradycyjne, grawitacyjne, jak również bardziej nowoczesne – mechaniczne.

Sprawniejsza jest oczywiście wentylacja mechaniczna. Zastosowanie takiego systemu to dostarczanie do każdego pomieszczenia określonej ilości powietrza. Sprawna wentylacja mechaniczna to również potrzebna i systematyczna filtracja powietrza i odseparowanie kurzu, pyłów, alergenów. Dzięki temu nie będziemy mieli mniej problemów zdrowotnych.

Systemy ogrzewania. Jakie ekologiczne rozwiązanie wybrać?

Jeżeli mamy sprawny system wentylacyjny, odpowiednie okna i drzwi, a także szczelną izolację, zdecydowanie możemy postawić na rozwiązanie ekologiczne, bezemisyjne, jak również proste w obsłudze.

Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie pompy ciepła, ogrzewania na podczerwień lub klimatyzacji. W połączeniu z wentylacją i izolacją, takie systemy ogrzewania pozwolą na uzyskanie odpowiedniej temperatury, przy minimalnym nakładzie pracy. Nowoczesne ogrzewanie to również brak tradycyjnej kotłowni, konieczności kupowania i magazynowania opału, czyszczenia pieca.

Nie można również przejść obojętnie wobec faktu, że decentralne i ekologiczne źródła ciepła nie powodują emisji do atmosfery szkodliwych spalin, np. nie przyczyniają się do pogorszenia jakości powietrza, którym przecież wszyscy oddychamy.

Decyzji o wyborze sposobu ogrzewania domu, nie warto podejmować pochopnie, należy sugerować się realnymi kosztami.

Dodaj komentarz