dane osobowe

Dowiedz się, jak zwiększyć ochronę swoich danych osobowych

Przestępcy są coraz bardziej sprytni, wyrafinowani. Coraz częściej trudno nam odróżnić, co jest fikcją, co nie. Zbyt łatwo paść dzisiaj ofiarą złodziei tożsamości. Dlatego serwis ChronPESEL.pl stworzył nową stronę internetową, która w jasny, przejrzysty sposób odpowiada na pytania: jak chronić się przed utratą danych osobowych i co zrobić w przypadku ich wyłudzenia. Nowością na stronie są porady. To właśnie dzięki nim czytelnicy uzyskują proste wskazówki odnośnie skomplikowanych zagadnień.

Z przeprowadzonych przez serwis ChronPESEL.pl i Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA badań wynika, że ponad 43 proc. Polaków obawia się, że padnie ofiarą przestępców wyłudzających dane osobowe. W czasie pandemii oszuści są jeszcze bardziej aktywni niż wcześniej – zauważyło to blisko 70 proc. ankietowanych.

– Pomysłowość przestępców wyłudzających dane osobowe nie zna granic. Nawet co 3. Polak mógł w pandemii dostać podejrzanego SMS-a, e-maila lub odebrać podejrzany telefon. Oszuści wykorzystują aktualną sytuację, żeby zdobyć informacje na nasz temat, które będą mogli potem wykorzystać. Żeby się temu przeciwstawić, musimy stale edukować społeczeństwo na temat zagrożeń i zwiększać świadomość wszystkich grup wiekowych. Jak wynika bowiem z naszych badań, młodzi ludzie w wieku między 18 a 34 rokiem życia są znacznie bardziej świadomi działania oszustów i niebezpieczeństw z tym związanych niż osoby w starszym wieku – mówi Bartłomiej Drozd, ekspert serwisu ChronPESEL.pl, którego głównym zadaniem jest przeciwdziałanie skutkom wyłudzenia i ochrona danych osobowych.

Edukacja najlepszym orężem

Na Sanepid, na BLIK, czy podszywając się pod rachmistrza przeprowadzającego Narodowy Spis Powszechny. Przestępcy szukają różnych sposobów na oszustwo. Dlatego bardzo ważna jest świadomość zagrożenia i sposobów zabezpieczenia swoich danych. Zdarza się również, że wchodzą oni w posiadanie danych na skutek wycieku danych w Internecie. Przyczyną utraty danych bywa też utrata dowodu osobistego. Te wszystkie przypadki zostały opisane na nowej stronie ChronPESEL.pl. Dodatkowo eksperci serwisu radzą m.in. co zrobić w przypadku wycieku danych lub utraty dokumentów oraz jak skonstruować silne hasło do logowania.

Oprócz porad dla odwiedzających stronę przygotowano także sekcje z dokładnym opisem usługi. W odbiorze na pewno pomoże nowoczesna i przejrzysta oprawa graficzna strony. Wszystkie komunikaty dla użytkowników portalu zostały zaprojektowane i przygotowane według aktualnych standardów rynkowych oraz analizy zachowań konsumentów.

Nie wystarczy reagować, trzeba monitorować

Niestety poszkodowani nie zawsze od razu dowiadują się, że padli ofiarą wyłudzenia danych. Dlatego Urząd Ochrony Danych Osobowych w swoim komunikacie dotyczącym reagowania w przypadku kradzieży tożsamości zaleca również założenie konta w biurze informacji gospodarczej, żeby monitorować swoją aktywność kredytową. Jak to działa?

– Bank, firma pożyczkowa, operator telefoniczny, dostawca Internetu, telewizja cyfrowa i wiele innych instytucji zanim podpiszą umowę z nowym klientem, sprawdzają, czy nie jest on notowany w Krajowym Rejestrze Długów Biurze Informacji Gospodarczej, jako osoba zadłużona. Jednak, żeby to zrobić, muszą najpierw uzyskać jego pisemną zgodę. Więc w sytuacji, w której otrzymujemy SMS-a, że właśnie sprawdza nas np. jakiś bank, w którym nigdy nie byliśmy i nigdy nie składaliśmy wniosku o kredyt, wiemy, że trzeba szybko reagować – tłumaczy Bartłomiej Drozd.

Użytkownicy serwisu ChronPESEL.pl, który jest partnerem Krajowego Rejestru Długów, oprócz powiadomienia o użyciu numeru PESEL, mogą dodatkowo liczyć, w zależności od wybranego pakietu usług, na asystę prawną, ubezpieczenie dokumentów i zwrot części kosztów usług prawnych.

Dodaj komentarz