szkolenie pracownika

Dlaczego warto sprawdzać stan trzeźwości w dużej firmie?

Statystyki dotyczące wypadków w pracy pokazują, że do większości z nich dochodzi na skutek błędu pracownika. Ale jedną z przyczyn jest też stan nietrzeźwy. Nawet mała ilość alkoholu we krwi znacząco spowalnia reakcję, ale powoduje też zachowanie nieadekwatne do sytuacji. Rzecz jasna trzeba zdawać sobie również sprawę, że wbrew pozorom nadal wiele osób przychodzi do pracy po przepiciu czy przysłowiowych kilku piwach wypitych dnia poprzedniego. O ile zdecydowanie rzadziej dochodzi do sytuacji, gdy alkohol spożywany jest w miejscu pracy, tak pracownicy zdecydowanie częściej są pod wpływem go na skutek picia dzień wcześniej. Jak działaś w takiej sytuacji i jak przeciwdziałać by do nich nie dochodziło?

Sprawdzaj stan trzeźwości

Prowadzać każdą firmę należy zakupić dobry alkomat. Można zdecydować się na model elektrochemiczny wysokiej jakości, który umożliwia wykonywanie dużej ilości pomiarów nawet pod rząd, a ryzyko błędu jest naprawdę nieduże. Do tego w przeciwieństwie do tanich model nie reaguje z jedzeniem czy piciem, zatem nie trzeba obawiać się zaburzenia wyniku. Oczywiście takie alkomaty mogą kosztować nawet kilka tysięcy, ale jednak warto odpowiedzieć sobie na pytanie czy na bezpieczeństwie można oszczędzać. Jak wiadomo odpowiedź brzmi: nie!. Żaden pracodawca nie jest w stanie codziennie dokonywać kontroli trzeźwości wszystkich pracowników, niemniej regularne acz selektywne kontrole już mogą przynosić pożądane efekty.

Warto pamiętać także o tym, że pracownik nie musi zgodzić się na badanie, ale jeżeli istnieje uzasadnione podejrzenie, że jest pod wpływem alkoholu należy zadzwonić po policję, która ma już realne uprawnienia do przeprowadzania takich badań. Jeżeli pracownik nie podda się kontroli alkomatem to zostanie przymuszony do badania krwi. Jednocześnie sama odmowa może świadczyć, że coś jest nie tak, ale to nadam nie powód do udzielenia nagany.

Dlaczego alkomat musi się znaleźć w zakładzie pracy?

Aby zmniejszyć liczbę wypadków i zapobiegać im należy bezwzględnie zaopatrzyć się w alkomat z https://alkopatrol.pl. Ale warto też pamiętać, że aby urządzenie dawało miarodajne wyniki koniecznie powinno być dobrej jakości. Dodatkowo trzeba jeszcze przeszkolić pracowników. Niestety sporo osób nie zdaje sobie sprawy, że nawet po dwóch piwach stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu może przekraczać normę. Zatem wiedza na temat metabolizowania się alkoholu jest niezbędna.

Dodaj komentarz