branza motoryzacyjna

Ile można zaoszczędzić, decydując się na regenerację turbosprężarki zamiast wymiany?

Turbosprężarki stają się z roku na rok coraz powszechniejsze w branży motoryzacyjnej – coraz więcej producentów decyduje się na ich montaż w swoich autach, by niskim kosztem zwiększyć wydajność silnika. Teoretycznie pod względem żywotności turbosprężarki dorównują silnikom, w praktyce jednak psują się częściej – rozwiązaniem problemów z ich sprawnością jest prawidłowo przeprowadzona regeneracja. Ile można na niej zaoszczędzić?

Na czym polega regeneracja turbosprężarki?

Regeneracja turbosprężarki to rodzaj naprawy, polegającej na wymianie wszystkich elementów, które w toku eksploatacji uległy uszkodzeniu lub nadmiernemu zużyciu na nowe komponenty. Prawidłowo przeprowadzona regeneracja pozwala przywrócić turbosprężarce jej fabryczną, pełną sprawność i znacząco wydłużyć żywotność. Wysokiej jakości usługi tego typu znajdziemy w ofercie serwisu Silesia Cars Center.

Ile kosztuje regeneracja turbosprężarki?

Na całkowity koszt regeneracji turbosprężarki składają się dwa elementy. Pierwszy z nich to cena usługi – to koszt stały, którego wysokość uzależniona jest jedynie od rodzaju urządzenia. Regeneracja prostych turbosprężarek typu Free Float jest generalnie tańsza od regeneracji bardziej zaawansowanych rozwiązań, np. turbosprężarek VTG, czyli ze zmienną geometrią. Zazwyczaj koszt usługi to od 300 do 400 złotych. Drugi element to koszt części – ten koszt jest zmienny i w każdym przypadku inny. Krótko mówiąc: im bardziej rozległe uszkodzenia turbosprężarki, tym więcej części potrzeba do jej zregenerowania, co winduje koszt całej usługi.

Ile kosztuje nowa turbosprężarka?

Turbosprężarki nie są urządzeniami tanimi. Koszt zakupu uzależniony jest m.in. od pochodzenia oraz parametrów, niemniej widełki cenowy rozpoczynają się od około 1000 do nawet kilku lub kilkunastu tysięcy złotych w przypadku urządzeń o najwyższej wartości doładowania, przeznaczonych np. do samochodów sportowych.

Co się bardziej opłaca?

Jak widać, różnica między zakupem nowej turbosprężarki a regeneracją starego urządzenia jest niebagatelna. Wciąż jednak pozostaje pytanie, czy regeneracja jest opłacalna – w końcu kupując nowe urządzenie zyskujemy pewność co do jego sprawności. Odpowiedź jest bardzo prosta: tak, regeneracja turbosprężarka jest opłacalna, pod warunkiem, że zostanie wykonana fachowo i przy użyciu wysokiej jakości części. W takim przypadku regenerowane urządzenie nie ustępuje pod względem wydajności i trwałości egzemplarzom fabrycznie nowym.

Dodaj komentarz