drukarka

Kilka różnic między tuszem a tonerem do drukarki

Nowoczesne urządzenie drukujące stanowi bardzo przydatny element wyposażenia każdego domu.  Tego typu sprzęt obowiązkowo umieszcza się również w różnego rodzaju biurach. Poprawne działanie drukarek w dużej mierze zależy od wyboru właściwego materiału używanego w trakcie tworzenia wydruków. Do wspomnianych artykułów zalicza się tusze oraz tonery. Nie zwlekaj i już dziś dowiedz się więcej na temat zalet i możliwości wykorzystywania tych produktów!

Tusze i tonery jako wkłady do różnych urządzeń

Podstawową różnicą między tuszami a tonerami jest możliwość ich wykorzystywania przy odmiennych modelach urządzeń drukujących. Pierwsze z wymienionych artykułów używane są przez drukarki atramentowe. W tym przypadku cały proces pokrywania stron drukiem odbywa się na mokro, a sam atrament ma płynną konsystencję. Do nanoszenia pigmentów na papier zazwyczaj służą mechaniczne głowice. Pewną alternatywę do nich stanowią kartridże bąbelkowe, w których tusz najpierw ulega podgrzaniu, dzięki któremu powstają pęcherzyki rozprowadzające barwnik na kartce papieru. Tonery do drukarek natomiast znajdują zastosowanie w przypadku urządzeń laserowych. Tego rodzaju materiały występują w formie sproszkowanej. Cząsteczki tonera osadzają się na trwałe na papierze za sprawą wygenerowanej wiązki laserowej skierowanej na światłoczuły bęben. W tej sytuacji drukowanie przebiega zatem na sucho.

Wydajność tuszów i tonerów do drukarek

Dokonując wyboru między tuszem a tonerem, należy zwrócić uwagę także na wydajność i niezawodność tego rodzaju materiałów. Tonery na ogół są droższe od atramentu, znacznie rzadziej wymagają jednak wymiany. Co więcej, nie zasychają nawet wówczas, gdy sprzęt drukujący nie jest uruchamiany przez wiele miesięcy. Drukarki laserowe pracują szybko, zadrukowując duże ilości stron w relatywnie krótkim czasie. Wysokiej jakości tonery zapewniają także idealną czystość wydruku, nie wykazują one bowiem tendencji do rozmazywania się na papierze. Natomiast eksploatacja drukarek atramentowych oraz wchodzących w ich skład kartridżów z tuszem oferowanym przez taką firmę, jak FYO For Your Office, musi odbywać się regularnie. W przypadku dłuższej bezczynności wspomnianych urządzeń atrament bowiem po jakimś czasie w ogóle nie nadaje się do użytku; może też powodować zatkanie dysz.

Dodaj komentarz