gorskie wakacje

Jak bezpiecznie spędzić wakacje w górach? 

Polska oferuje wiele ciekawych miejsc, jeśli chodzi o wypoczynek. Osoby, którym zależy na tym, aby podczas urlopu spędzić aktywnie czas, chętnie wybierają się w góry. Malownicze tereny, spokój i pyszne jedzenie to czynniki, które zachęcają do takiej formy odpoczynku. Należy jednak pamiętać, że zdobywanie szczytów jest wymagające i trzeba się do niego odpowiednio przygotować. W jaki sposób spędzić bezpiecznie wakacje w górach? O jakich zasadach pamiętać i jaki sprzęt ze sobą zabrać?

Pogoda i mapa, czyli odpowiednie przygotowanie 

Odpowiednie przygotowanie jest niezbędne, aby spędzić bezpieczny i komfortowy urlop niezależnie od wybranego kierunku. Należy jednak pamiętać, że górskie wędrówki to forma spędzania czasu, do której trzeba podejść z odpowiedzialnością. Właśnie dlatego oprócz znalezienia wolnych pokojów w Wiśle lub innym mieście, warto również zorientować się, jakiej pogody można się spodziewać w okresie planowanego urlopu. Taka wiedza pozwoli na wybór terminu, który będzie sprzyjał aktywnemu spędzaniu czasu – najlepiej wyjechać w okresie, w którym nie ma prognozowanych opadów, burz czy innych niekorzystnych warunków.

Poza tym wiedząc, jakich temperatur się spodziewać, można się lepiej przygotować, czyli zabrać odpowiednie obuwie czy akcesoria, które mogą okazać się przydatne podczas zdobywania kolejnych szczytów. Kolejną kwestią jest mapa. Warto pamiętać, że podczas przemierzania górskich szlaków telefon może okazać się zawodny z uwagi na brak zasięgu albo rozładowaną baterię. W związku z tym lepszym rozwiązaniem będzie wyposażenie się w tradycyjną mapę.

O czym jeszcze pamiętać, planując wakacje w górach? 

Wyjazd w góry powinien wiązać się z odpowiednim przygotowaniem. Oprócz tradycyjnej mapy dobrze zabrać ze sobą również odzież i akcesoria, które pozwolą na bezpieczne przemierzanie szlaków. W zależności od panujących warunków atmosferycznych mogą przydać się między innymi:

 • buty trekkingowe,
 • kurtka przeciwdeszczowa,
 • rozpinana bluza,
 • nakrycie głowy (chroniące przed zimnem albo słońcem),
 • krem z filtrem (zwłaszcza latem),
 • plecak turystyczny,
 • raki lub raczki (jeśli szlak jest oblodzony albo ośnieżony),
 • kijki do chodzenia po górach,
 • czekan,
 • zapas wody i ciepły napój,
 • przekąski.

O to, o czym jeszcze pamiętać, wybierając się na wakacje w górach, zapytaliśmy naszego rozmówcę, czyli pracownika apartamentów w centrum Wisły, który wyjaśnił:

– Góry to miejsce, do którego mam duży respekt. Zmieniające się warunki atmosferyczne to codzienność, dlatego wybierając się na szlak, warto zadbać o bezpieczeństwo. Mowa tutaj nie tylko o zabraniu odpowiedniego sprzętu i odzieży, ale również poinformowaniu kogoś bliskiego o tym, jaką trasę zamierzamy pokonać. Nierzadko zdarza się tak, że Goście informują nas, dokąd wybierają się danego dnia. Dzięki temu w przypadku, w którym nie pojawiają się w pokojach przed zmrokiem, wiemy, że mogą potrzebować pomocy oraz gdzie należy ich szukać. 

Dodaj komentarz