rolnicze maszyny

Jak często należy serwisować maszyny rolnicze?

Nowoczesne, odpowiednio wyspecjalizowane maszyny i urządzenia rolnicze stanowią niezbędny element wyposażenia każdego większego gospodarstwa rolnego. Ich regularne wykorzystywanie w trakcie prac na polu w znacznym stopniu wpływa na efektywność uprawy różnego rodzaju zbóż i warzyw. Stan techniczny oraz sprawność działania kombajnów, ciągników i innych urządzeń należy na bieżąco poddawać weryfikacji. Sprawdź, jak często trzeba to robić.

Serwisowanie maszyn rolniczych – co trzeba wiedzieć?

Maszyny rolnicze zazwyczaj wykorzystywane są do wykonywania ciężkich prac polowych. Wraz z upływem czasu wchodzące w ich skład mechanizmy ulegają naturalnemu wyeksploatowaniu. Do systematycznego pogarszania się stanu technicznego urządzeń przyczyniają się także czynniki zewnętrzne, takie jak np. wilgoć czy gwałtowne zmiany temperatury powietrza. Wszystko to sprawia, że z biegiem miesięcy ryzyko wystąpienia awarii maszyn rolniczych ustawicznie się zwiększa. Co istotne, do zepsucia się danego urządzenia może dojść zarówno podczas realizacji określonych robót rolnych związanych np. z sadzeniem roślin czy żniwami, jak i w okresie zimowego przestoju. Dlatego tak ważny jest regularny serwis maszyn rolniczych ze Szczecina. Określone czynności przeglądowe i konserwacyjne należy wykonywać co najmniej dwa razy do roku – przed rozpoczęciem sezonu prac polowych oraz po jego zakończeniu. W ich ramach należy koniecznie zweryfikować stan określonych części (np. chłodnicy, filtrów powietrza) oraz płynów eksploatacyjnych, przede wszystkim oleju silnikowego i przekładniowego. Oczywiście, w razie wystąpienia jakiejś nieprzewidzianej awarii należy podjąć stosowne kroki na drodze do jej niezwłocznego usunięcia.

Dlaczego należy regularnie serwisować maszyny rolnicze?

Systematyczne serwisowanie ciągników, kombajnów czy też młockarni jest istotne z różnych powodów. Przede wszystkim dzięki niemu zwiększa się żywotność danego urządzenia. Zakup nowych maszyn rolniczych zazwyczaj wiąże się ze sporymi wydatkami, na których poniesienie wielu rolników nie może sobie pozwolić. Korzystanie z pomocy firm serwisujących urządzenia rolnicze ze Szczecina, takich jak AGROMARKET, to zatem ekonomiczne rozwiązanie. Warto pamiętać też o tym, że sprawne maszyny na ogół są bezpieczne w użytkowaniu.

Dodaj komentarz