Na rynku istnieje wiele rodzajów betonu. Poszczególne typy różnią się od siebie składnikami użytymi do przygotowania mieszanki oraz ich proporcjami. Poszczególne części składowe mają wpływ na właściwości powstałej masy. Jedną z nich jest wytrzymałość na ściskanie. Decyduje ona o klasie betonu. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak dobrać klasę do konkretnego zastosowania tego materiału. Zapraszamy do lektury dalszej części wpisu.
Ciężar objętościowy betonu, czyli wartość określająca rodzaj mieszanki
Beton to materiał kompozytowy powstały w wyniku zmieszania ze sobą spoiwa oraz wody. Spoiwem najczęściej jest cement z dodatkiem kruszywa organicznego lub mineralnego. Mieszanka zwykle uzupełniana jest syntetycznymi dodatkami, których celem jest uzyskanie konkretnych właściwości. Wymieszane ze sobą składniki (bez ostatecznego zagęszczenia) nazywane są mieszanką betonową. Po stwardnieniu i osiągnięciu pożądanego poziomu wytrzymałości na ściskanie mieszanka staje się betonem stwardniałym.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w firmie ImmerBau z Poznania, zajmującej się produkcją i dystrybucją chemii budowlanej: Beton klasyfikowany jest zgodnie z różnymi kryteriami. Jednym z nich jest ciężar objętościowy. Zgodnie z nim wyróżniamy beton lekki, zwykły i ciężki. Ciężar objętościowy pierwszego z nich mieści się w przedziale od 800 do 2000 kg/m³. Do jego produkcji wykorzystuje się beton komórkowy oraz kruszywa o niewielkiej masie. Przy wytwarzaniu betonu zwykłego (o ciężarze objętościowym od 2000 do 2200 kg/m³ oraz od 2200 do 2600 kg/m³) stosowany jest cement oraz kruszywa naturalne, łamane lub porowate. Beton ciężki (o ciężarze objętościowym powyżej 2600 kg/m³) produkowany jest z użyciem specjalnych kruszyw (barytowych, stalowych, manganowych) o dużej masie.
Klasa betonu a jego zastosowanie – co należy wiedzieć?
Z uwagi na dużą popularność betonu wiele osób uważa, że wybór tego materiału jest jednym z najprostszych zadań inwestora realizującego konkretny projekt budowlany. Nic bardziej mylnego. Trzeba bowiem wiedzieć, że do każdego rodzaju betonu przypisana jest konkretna klasa. Klasy betonu są zgodne z ogólnoeuropejską normą PN-EN 206-1. Wytrzymałość na ściskanie betonów zwykłych i ciężkich określana jest literą C, natomiast lekkich LC. Beton ciężki i zwykły o minimalnej wytrzymałości oznaczany jest klasą C8/10, natomiast ten najbardziej wytrzymały klasą C100/115. W przypadku betonu lekkiego mówimy o klasach od LC 8/9 do LC 80/88.
W budownictwie mieszkaniowym i kubaturowym najczęściej korzysta się z betonu zwykłego i ciężkiego o klasie C8/10, C12/15, C16/20, C20/25 i C25/30. Materiały te stosowane są w czasie wykonywania elementów konstrukcyjnych budynków – fundamentów, ścian nośnych, słupów czy stropów. Z powodzeniem można korzystać z nich również przy budowie elementów o podwyższonej izolacyjności cieplnej. Mowa tu o ścianach osłonowych, a także pustakach ściennych i stropowych.
W trakcie naprawy elementów betonowych i żelbetowych metodą tradycyjną doskonale sprawdza się beton klasy C35/45. To wodoodporny materiał o plastycznej konsystencji, który jest niewrażliwy na niską temperaturę. Ponadto charakteryzuje go duża wytrzymałość mechaniczna oraz odporność na karbonatyzację. Betony o wyższych klasach, cechujące się składnikami o specjalnie dobranych właściwościach, stosowane są w nietypowych konstrukcjach, np. przy budowie elektrowni jądrowych czy schronów przeciwatomowych.