Chodzenie z psem na smyczy może się wydawać najbardziej podstawową czynnością w opiece nad czworonogiem, jednak każdy właściciel wie, że jego nauka nie bywa prosta. Najlepiej zacząć ją jak najwcześniej, gdyż z wiekiem psa trudniej jest nauczyć nowych rzeczy. O tym, jak szybko i skutecznie przeprowadzić trening chodzenia na smyczy, przeczytacie w niniejszym artykule.
Zanim zaczniecie wychodzić z pupilem na spacer, wyposażcie się w odpowiednie akcesoria dla zwierząt. Oczywiście będziecie potrzebować smyczy dla psa, a także obroży lub szelek. Te ostatnie warto zakładać szczeniakowi choćby na kilka minut do pochodzenia w domu. Róbcie to kilka razy w ciągu dnia. Kiedy pisak spokojnie podchodzi do chodzenia w obroży czy szelkach, warto go nagrodzić, by wywołać w nim pozytywne skojarzenia.
Samo wyjście na smyczy na spacer powinno odbywać się etapami. By trening był skuteczny, zaopatrz się w smakołyki, które będziesz podawać zwierzęciu za każdym razem, gdy uda mu się zaliczyć kolejny etap. Nagrodzenia wymaga już moment, w którym pies da sobie założyć obrożę/szelki i przypiąć smycz. Kolejnym etapem jest podawanie smakołyków co jakiś czas w momentach, kiedy pies poprawnie idzie na smyczy.
Nie należy nagradzać psa w momencie, gdy ten staje. To sprawia, że zaczyna on kojarzyć zatrzymywanie się z pozytywnym zachowaniem, a tego przecież nie chcemy.
Dwa największe problemy podczas nauki chodzenia na smyczy
Bez względu na to, czy wybieracie smycz dla psa automatyczną czy klasyczną, podczas spaceru możecie spotkać się z dwiema najpopularniejszymi i najbardziej problematycznymi sytuacjami przy nauce chodzenia na smyczy. Pierwszą z nich jest brak umiejętności chodzenia na luźnej smyczy i ciągnięcie, a druga to opór psa przed jakimkolwiek poruszeniem się po zapięciu smyczy.
Na szczęście obie te sytuacje można łatwo rozwiązać. W momencie kiedy pupil za bardzo ciągnie, należy puścić smycz i pozwolić mu iść w kierunku, w którym chce i spokojnie zaczekać na niego w miejscu. Kiedy wróci, koniecznie trzeba psiaka pochwalić i dać mu przysmak.
Z kolei kiedy zwierzak nie chce się ruszyć z miejsca i odmawia chodzenia na smyczy, trzeba zrobić krok w tył w szkoleniu i wrócić do przypinania smyczy na kilka minut po domu, by pies mógł się przyzwyczaić. Po jakimś czasie będzie bardziej chętny, by wyjść z domu na smyczy.
Pamiętajcie, że trenując psa do chodzenia na smyczy, należy wykazać się cierpliwością i spokojem. Nie karćcie psa za pomyłki, ale nagradzajcie pożądane zachowania. W ten sposób pupil szybko opanuje sztukę chodzenia na smyczy, a Wasze wspólne spacery staną się czystą przyjemnością.
Zapraszamy też do wybrania najlepszych smyczy dla psa na Wyspazwierzat.pl. Wśród szerokiej gamy modeli z pewnością znajdziecie najlepsze dla Waszego pupila akcesorium.
Sprawdź także Ranking suchych karm dla psa!