Róże nie bez powodu są nazywane królowymi wszystkich kwiatów. Ich historia sięga milionów lat wstecz, są symbolem miłości, piękna, życia i odradzania się, występują, jako atrybuty greckich i rzymskich bogów, pojawiają się w tekstach kultury. Są wykorzystywane w kosmetyce, kulinariach, ziołolecznictwie. A przede wszystkim są ozdobami ogrodów. Jak je hodować, by cieszyć się ich niebywałym wdziękiem i zapachem?
Jak poprawnie sadzić róże?
Proces prawidłowej hodowli róż, dobrze jest rozpocząć kupując sadzonki ze sprawdzonego źródła. Warto się upewnić, że nie mają przebarwień i uszkodzeń, a ich pędy są zdrowe i mocne. Do wyboru mamy sadzonki w doniczkach lub z gołymi korzeniami – te wymagają natychmiastowego posadzenia w wybranym miejscu. Kwiaty preferują podłoże piaszczysto-gliniaste, dobrze nawodnione. Przed włożeniem rośliny do ziemi, warto dokładnie usunąć wszystkie chwasty i upewnić się, że dołek, do którego wkładamy sadzonkę, jest dwa razy szerszy i głębszy od masy korzeniowej.
Wszystko o podlewaniu i nawożeniu
Po posadzeniu róży nie można zapomnieć o jej obfitym podlaniu. Powinno się zwrócić uwagę, aby nie lać wody po liściach i kwiatach, a jedynie tuż przy ziemi, między pędami. Róże należy podlewać wczesnym rankiem, rzadko, lecz obficie. W pierwszym roku po posadzeniu nie należy stosować żadnych nawozów, ponieważ na początku powinna sama szukać pożywienia, wytwarzając jak najwięcej drobnych korzeni. Potem warto zaopatrzyć się w ekologiczne nawozy i obsypywać nimi wierzchnią warstwę gleby na początku wiosny oraz po pierwszym kwitnieniu.
Jak i kiedy przycinać róże?
Podcinanie róż najlepiej wykonywać wiosną. Najważniejsze, aby utrzymać przejrzystą strukturę korony. Najczęściej rozpoczyna się od pozbycia się martwych i chorych pędów, a potem podcina delikatnie resztę. Dzięki temu pobudzony zostaje wzrost róży, poprawia się jej zdrowotność, a młode pędy mają więcej powietrza, światła i miejsca do rozwoju i kwitnięcia.
Jak chronić róże zimą?
Aby cieszyć się pięknymi kwiatami w nowym roku, niezbędne jest osłonięcie róż przed mroźnym powietrzem. Podstawę krzewów najczęściej posypuje się ziemią i torfem, a następnie przykrywa świerkowymi gałęziami. Można także otulić roślinę włókniną, dostępną w centrum ogrodniczym Zielony Klomb, która skutecznie ochroni pędy przed mrozem, wiatrem i ostrym, zimowym słońcem.