noze tokarskie

Przecinanie nożem tokarskim. Wybór narzędzia do przecinania 

Tokarka służy do efektywnego przeprowadzania obróbki stali, metali niezależnych, a także tworzyw sztucznych. Z jej wykorzystaniem można bez problemu pracować nawet na bardzo twardym surowcu. Ważne, aby wybrać do tego odpowiednie narzędzie, które będzie w stanie poradzić sobie ze stawianym przed nim wyzwaniem. Jakie noże tokarskie służą do przecinania na tokarce?

Do czego wykorzystuje się nóż tokarski przecinak?

Noże tokarskie są wyposażone w jedno ostrze i zalicza się je do kategorii narzędzi skrawających. Z ich wykorzystaniem możliwe jest przeprowadzenie zaawansowanych usług tokarskich. Do przecinania stosuje się nóż tokarski przecinak. W takim przypadku zastosowanie mają nie tylko noże znormalizowane, ale również noże o odmiennej geometrii ostrza.

Noże tokarskie przecinaki umieszcza się w tokarce kątem przystawienia powyżej 90°. Takie ustawienie skutkuje tym, że na części obciętej nie powstaje ułamany czop, jak ma to miejsce w przypadku równego kąta przystawienia.

Przecinanie na tokarce można wykonywać na centrach obróbczych z podajnikiem pręta, a także na tokarkach konwencjonalnych. Z reguły proces przecinania stanowi niewielki procent całego czasu poświęconego na obrobienie jednego elementu. Z tego powodu nie jest to uważane za czynność, podczas której można zyskać na czasie.

Jaki nóż tokarski przecinak sprawdzi się najlepiej?

Wybierając nóż tokarski należy uwzględnić głębokość przecinania. Zależnie od rodzaju planowanych prac, trzeba dostosować rodzaj użytej płytki. W przypadku niewielkiej głębokości, szczególnie podczas produkcji seryjnej, warto zdecydować się na trójostrzowe płytki.

Z kolei mając na celu wykonywanie precyzyjnej obróbki o średniej głębokości zaleca się użycie trzonków z  dwuostrzowymi płytkami przytwierdzonymi za pomocą śruby i zacisku sprężystego.

Podczas obróbki elementów o dużej średnicy trzeba zwrócić szczególną uwagę na stabilność płytki. Aby zabezpieczyć ją przed oddziaływaniem dużych sił skrawania, warto zdecydować się na listwę z solidnym zaciskiem sprężystym i jednoostrzową płytkę.

Usługi z zastosowaniem zróżnicowanych przecinaków tokarskich realizuje wiele firm, np. Siłovex. Dostęp do nowoczesnych maszyn i narzędzi pozwala na realizowanie obróbki w sposób jak najbardziej skuteczny i trwały.

Dodaj komentarz