karma dla psa

Jak wybrać suchą karmę dla psa?

Sucha karma cieszy się bardzo dużą popularnością wśród właścicieli psów wszelkiej rasy, wielkości i wieku. Szeroki wybór produktów z tej kategorii bynajmniej nie ułatwia decyzji o zakupie – bardzo łatwo się wśród nich pogubić, a należy pamiętać, że źle dobrana karma może być nie tylko mało pożywna, ale wręcz szkodliwa. Podpowiadamy, co należy koniecznie wziąć pod uwagę przed kupieniem karmy.

Skład to podstawa

Nie ulega wątpliwości, że podstawowym kryterium doboru suchej karmy dla psa jest jej skład. Wbrew przekonaniu, że psy są zwierzętami wszystkożernymi, to mięso powinno być głównym składnikiem ich diety i to na jego zawartość należy zależy zwrócić szczególną uwagę. Co ważne – warto zwrócić uwagę na to, jakich słów producent używa do opisania składu. Powszechną praktyką, szczególnie stosowaną przez producentów karm z niższej półki, jest zatajanie faktycznej zawartości produktów. Przykład: jeśli skład zawiera pozycję „kurczak”, to można być niemal pewnym, że do karmy nie trafił ani gram prawdziwego mięsa lecz podroby lub odpady zwierzęce, takie jak pazury czy pióra. Choć mogą one być również źródłem białka i substancji odżywczych, to nie zastąpią tkanki mięśniowej, czyli właśnie mięsa.

Czym jest mięso dehydratyzowane?

Mięso do produkcji karmy suchej musi być poddane dehydracji, czyli całkowitemu osuszeniu. Czytają skład należy zwrócić uwagę, czy wymienione jest w nim mięso przed, czy po tym procesem. Dlaczego to ważne? Ponieważ w wyniku osuszania mięso traci nawet 80% swojej pierwotnej masy.. Jeśli więc przykładowo w składzie karmy zaznaczono, że mięso stanowi 60% jego składu, ale przed procesem dehydracji, oznacza to, że jego faktyczna zawartość jest znacznie mniejsza.

Pozostałe składniki karmy

Warzywa, owoce i zioła stanowią bardzo dobre źródło łatwo przyswajalnych przez psa witamin, minerałów i innych substancji odżywczych – dlatego dobrej jakości karmy powinny je zawierać. Dodatki roślinne powinny stanowić drugą po mięsie grupę produktów wchodzących w skład karmy. Nie dotyczy to zbóż czy ryżu, które pełnią przede wszystkim funkcję wypełniacza i w dużym stopniu nie są w ogóle przyswajane przez organizm czworonoga. Szeroki wybór wysokiej jakości suchych karm znajdziemy w ofercie internetowego sklepu zoologicznego Carmen.

Czy warto sugerować się ceną?

Niewątpliwe cena jest jednym z głównych czynników decydujący o zakupie karmy. Wielu właścicieli woli wybrać karmę tańszą, niż zawierającą dobry skład. Należy jednak pamiętać, że to pozorna oszczędność. Dobrze dobrana karma to podstawa profilaktyki zdrowotnej psa – zaniedbanie diety czworonoga prędzej czy później doprowadzi do nasilających się problemów, które mogą w ostateczności prowadzić do kosztownego leczenia.

Dodaj komentarz