obora

Jakie poidło wybrać dla bydła?

Poidło to bardzo ważne urządzenie w każdym budynku inwentarskim. W przypadku bydła odpowiednie nawodnienie wpływa bowiem na produkcję mleka, a więc rentowność hodowli. Krowy powinny mieć stały dostęp do świeżej wody pitnej, co jest możliwe właśnie dzięki poidłom. Obecnie na rynku dostępne jest wiele różnych modeli. Sprawdziliśmy, jak dobrać odpowiedni sprzęt.

Wybieramy poidło dla bydła

O tym, jakie poidło wybrać do konkretnego budynku inwentarskiego decyduje system chowu. Obecnie bydło utrzymuje się w sposób wolnostanowiskowy i uwięziony. Większą autonomię krowy mają w metodzie wolonostanowiskowej, więc w tym przypadku można zainwestować poidła rynnowe i komorowe. Bydło może przemieszczać się bowiem w sposób nieograniczony lub w obrębie wyznaczonych boksów co daje swobodę przy czerpaniu wody. Z jednego korytka w tym samym czasie może pić kilka krów. W systemie uwięzionym najlepiej sprawdzą się poidła miskowe, które ustawia się tak, aby jeden zbiornik zapewnił dostęp do świeżej wody dla dwóch stanowisk. W poidłach znajdują się specjalne zawory pływakowe i naciskowe, dzięki którym woda podawana jest na bieżąco.

W asortymencie dystrybutora wyposażenie obiektów inwentarskich RYMEK dostępne są także poidła podgrzewane i izolowane, które sprawdzają się w trudnych warunkach zimowych. W poidłach izolowanych stosuje się warstwę termiczną z pianki poliuretanowej, która zapobiega wychładzaniu i zamarzaniu wody oraz pokrywę górną. Z kolei poidła podgrzewane wyposażone są w elektryczną grzałkę z termostatem.

Na co zwrócić uwagę wybierając poidło?

Dobrej jakości poidło powinno być wykonane z solidnych materiałów, odpornych na uszkodzenia mechaniczne, o jakie w budynkach inwentarskich nietrudno. Najczęściej poidła dla bydła powstają z metalu odpornego na korozję lub wytrzymałych tworzyw sztucznych dopuszczonych do kontaktu z żywnością, więc niestwarzających zagrożenia dla zdrowia zwierząt.

Poidło musi być bezpieczne i łatwe w utrzymaniu czystości — najlepiej wybierać modele z gładką powierzchnią, do której nie przylegają zabrudzenia oraz zaokrąglonymi krawędziami. Dobrym rozwiązaniem są poidła wyposażone w zawory, dzięki którym w łatwy sposób można opróżnić zbiornik i usunąć zanieczyszczoną wodę. Warto zwrócić uwagę na pojemność miski i szybkość napełniania.

Dodaj komentarz