jazda na rowerze

Jazda na rowerze – sport dla każdego

Jazda na rowerze to sport, który uprawiają niemal wszyscy. Już małe dzieci pedałują na czterech kółkach, dorośli często jeżdżą jednośladem do pracy, niektórzy uwielbiają długie, wielokilometrowe wycieczki, seniorzy jeżdżą, aby utrzymać dobrą kondycję. Jazda na rowerze ma wiele zalet, to aktywność, która zapewnia codzienną dawkę ruchu oraz pozwala dotlenić organizm. Warto poznać liczne zalety tego sportu i wybrać rower dopasowany do swoich potrzeb.

Jazda na rowerze – zalety

Rower to jedno lub wielośladowy pojazd napędzany siłą mięśni nóg, poruszających się na nim osób. Został wynaleziony ponad 200 lat temu, ale nieustanie cieszy się ogromną popularnością. Jazda na rowerze to sport, który nie wymaga doskonałej kondycji. Mogą go uprawiać wszyscy, bez względu na wiek i stan zdrowia. W ostatnich latach, wraz ze zwiększonym zainteresowaniem zdrowym stylem życia oraz ekologią, coraz więcej ludzi traktuje rower jako środek lokomocji. Dla wielu osób to również wspaniała forma rekreacji i wypoczynku. Zalety jazdy na rowerze są bardzo duże. Sport pomaga zgubić zbędne kilogramy, ładnie kształtuje sylwetkę, pozwala pooddychać świeżym powietrzem, a także poprawia samopoczucie. Regularna jazda pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu, wzmacnia wytrzymałość, poprawia wydolność, pomaga się odstresować. Rowerzyści rzadziej chorują na choroby cywilizacyjne, występuje u nich mniejsze ryzyko udaru i zawału serca. Jest to również świetna forma rehabilitacji, zaleca dla osób starszych, po wypadkach i kontuzjach. To również oszczędność czasu i pieniędzy. Na jednośladzie można szybciej pokonać uliczne korki i błyskawicznie dostać się w wybrane miejsce. Na rynku dostępnych jest wiele typów rowerów, każdy może wybrać model, dopasowany do swoich potrzeb. Można wybrać rower do jazdy rekreacyjnej, sportowej, wyczynowej, a także modele typowo miejskie. Jeździć można cały rok, wystarczy tylko odpowiedni strój oraz dobre nastawienie.

Jazda na rowerze – niezbędne wyposażenie

Podstawowym elementem jest oczywiście rower. W zależności od tego, gdzie będziemy się najczęściej poruszać, możemy wybrać rower miejski, szosowy, trekkingowy, górski itp. Warto zwrócić uwagę na jakość jednośladu, ponieważ zapewnia to nie tylko komfort jazdy, ale również bezpieczeństwo. Należy zwrócić uwagę na tworzywo, z którego jest zbudowana rama, ilość przerzutek, hamulce, amortyzacje itp. Niezbędnym wyposażeniem rowerzysty jest kask, który chroni głowę i szyje w czasie ewentualnego wypadku. Rower powinien być wyposażony w oświetlenie tylne i przednie, odblaski, dzwonek, błotniki i stopkę. Warto też pamiętać o bidonie, pompce i zapięciu. Dla osób, które jeżdżą po mieście, przyda się koszyk lub torby rowerowe. Dla cyklistów, którzy preferują długie, kilkudniowe wycieczki niezbędne będą sakwy. W zależności od tego, gdzie i o jakiej porze roku jeździmy, przyda się odpowiedni strój. Osoby, które na jednośladzie spędzają wiele godzin powinny zaopatrzyć się w buty przeznaczane do jazdy na rowerze, spodenki, koszulki oraz kurtę przeciwdeszczową. Na chłodniejsze pory roku przyda się czapka, rękawiczki i kurtka.

Jazda na rowerze – jak zacząć?

Na rowerze jeżdżą już kilkuletnie dzieci. Na początku maluchy zaczynają swoją przygodę na rowerkach biegowych lub z czterema kółkami, ale w wieku 5-7 lat najczęściej przesiadają się na klasyczne rowery bez dodatkowych kółek. Nauka poruszania się na jednośladzie nie jest trudna. Wymaga jedynie cierpliwości, ale najczęściej po kilku próbach można z powodzeniem poruszać po okolicy. Osoby starsze, które chcą wrócić po latach do aktywności, powinny zacząć od spokojnej i powolnej jazdy, po płaskim terenie. Warto zrobić lekką rozgrzewkę, która przygotuje organizm do wysiłku oraz zminimalizuje ryzyko ewentualnej kontuzji. Na początku może pojawić się zadyszka i zmęczenie, ale z czasem organizm przyzwyczai się do nowego trybu życia i będzie można pokonywać coraz dłuższe odcinki.  Osoby, które chcą zacząć jeździć na rowerze zawodowo, powinny znaleźć klub kolarski lub trenera. Jazda zawodowa wymaga odpowiedniego przygotowania i wzmocnienia całego organizmu.

Sprzęt dla kolarzy z asortymentu Decathlon

Rowery i potrzebne akcesoria można kupić w dobrych sklepach sportowych i rowerowych. Jednym z nich jest Decathlon, który oferuje sprzęt dla kolarzy w każdym wieku, zarówno amatorów, jak i zawodowców. Warto poznać ofertę rowerów i wybrać idealny model. Oprócz różnego typu rowerów, dostępna jest odzież rowerowa, gadżety, akcesoria i części rowerowe. Pracownicy oferuje profesjonalne wsparcie i pomoc przy wyborze jednośladu. Dla amatorów jazdy po mieście polecany jest rower Elops 520, zarówno w wersji damskiej, jak i męskiej. Rower umożliwia komfortową jazdę z prostymi plecami. Posiada 6 biegów na zewnętrznej przerzutce, przednie i tylne hamulce szczękowe V-brake z aluminium, ergonomiczną kierownicę ze sprężyną oraz wygodne siodło. Wyposażony jest w elementy ułatwiające wygodna jazdę po mieście, tzn. stopkę, bagażnik, oświetlenie led na dynamo, błotniki i osłonę łańcucha. Komfort jazdy poprawia lekko zaokrąglony widelec, lepiej pochłaniający drgania na bruku. Rower występuje w rozmiarze S/M oraz L/XL. Bezpieczeństwo jazdy poprawi kask miejski 540, który stanowi ochronę podczas regularnego przemieszczania się i przejażdżek w mieście, po ulicach, ścieżkach rowerowych i parkach miejskich. Posiada miękką piankę, otwory wentylacyjne, a także regulacje obwodu głowy pokrętłem i regulowane paski. W ofercie sklepu są również inne kaski, zapewniające bezpieczeństwo w każdych warunkach.

Jazda na rowerze to aktywność ogólnorozwojowa, którą może uprawiać każdy, nawet osoba, która wcześniej była na bakier ze sportem. Przeszkodą nie jest wiek, waga czy kondycja. Rower pomaga utrzymać dobre zdrowie, ta forma ruchu polecana jest przez lekarzy i fizjoterapeutów. Nie warto szukać wymówek, trzeba tylko wybrać rower i zacząć regularnie jeździć. Nasz organizm szybko poczuje pozytywne skutki regularnej jazdy, będziemy zdrowsi, radośniejsi, pełni energii.

Dodaj komentarz