lustrzanka

Kupujemy aparat fotograficzny dla początkujących – na co zwrócić uwagę?

Interesujesz się fotografią, ale nie wiesz od czego zacząć? Zakup pierwszego aparatu fotograficznego może być sporym wyzwaniem. Sklepowe półki wręcz uginają się pod ciężarem wysokiej jakości sprzętu. Oto kilka porad, które pomogą wybrać ten najlepszy.

Rodzaje aparatów

To pierwsza, a zarazem jedna z najistotniejszych kwestii, którą należy rozstrzygnąć przed zakupem aparatu fotograficznego. Poszczególne rodzaje różnią się nie tylko budową, ale również funkcjami. Wyróżniamy ich cztery podstawowe typy.

  • Prosty aparat kompaktowy – świetnie nadają się do robienia zdjęć podczas wakacyjnego wyjazdu. Są lekkie i proste w obsłudze. Do tego posiadają optyczny zoom, który sprawia, że większość zdjęć jest wyższej jakości niż te wykonywane klasycznymi telefonami komórkowymi.
  • Zaawansowany aparat kompaktowy – od poprzedniego rodzaju odróżniają go rozmiar i liczba dostępnych funkcji. Są większe oraz lepiej wyposażone. Cechują się lepszym zoomem, teleobiektywem i jakością wykonywanych zdjęć. Są również jednoczęściowe, co ułatwia utrzymanie matrycy w czystości i nie wymaga miejsca na dodatkowe soczewki.
  • Aparaty z wymiennymi obiektywami – w tym przypadku dostępne są dwie podstawowe opcje: lustrzanki i aparaty bezlusterkowe. Możliwość wymiany obiektywu sprawia, że liczba możliwości ich wykorzystania jest praktycznie nieograniczona.

Każdy rodzaj aparatu przeznaczony jest do innego typu klientów. Z prostych kompaktów korzystają przede wszystkim amatorzy – między innymi osoby wyjeżdżające na wakacyjny urlop. Po lustrzanki, z całą serią obiektywów sięgną raczej profesjonaliści. Taki sprzęt jest znacznie droższy, ale daje znacznie więcej opcji przy wykonywaniu fotografii.

Ciekawostka, ile zarabiają posłowie: https://www.partiakorwin.pl/2021/10/20/zarobki-politykow-ile-mozna-zarobic-przynalezac-do-partii-politycznej-lub-beda-poslem/.

MP, ISO i fps

MegaPixel (MP) to wartość opisująca liczbę punktów matrycy. Im więcej megapikseli ma aparat, tym wykonane zdjęcie dokładniej odwzorowuje rzeczywistość. Nic więc dziwnego, że większość kupujących aparat, w pierwszej kolejności zwraca uwagę właśnie na MP. W praktyce im wyższa wartość MP, tym ostrzejsze zdjęcie. Kupując więc lepszy aparat, uzyskujemy lepszą jakość zdjęcia – nie tylko przy otwarciu na komputerze czy telefonie, ale również w druku.

Kolejnym ważnym wskaźnikiem, który należy brać pod uwagę przy zakupie aparatu jest ISO. Zasadniczo decyduje on o tym, jak aparat będzie działał w warunkach słabego oświetlenia. Im wyższa wartość tego parametru, tym mniej światła będzie potrzebować.

Jeśli zamierzamy fotografować lub filmować wydarzenia sportowe, czy też dziką przyrodę, warto również zwrócić uwagę na parametr: klatki na sekundę (fps). Im większa wartość, tym większa szansa na zrobienie idealnego zdjęcia.

Ergonomia

Istotną cechą dobrego aparatu fotograficznego jest jego użyteczność. Jeśli jest zbyt ciężki lub nie leży dobrze w dłoni, jest mniej prawdopodobne, że zabierzesz go ze sobą na wakację, firmową imprezę lub wypad ze znajomymi.

Między innymi dlatego, doświadczeni fotografowie zalecają, aby pierwszy aparat fotograficzny kupić w sklepie stacjonarnym. W ten sposób można w praktyce wypróbować dany model i sprawdzić, czy jego ergonomia jest na odpowiednim poziomie – ma ona ogromne przełożenie na komfort pracy oraz wykonywania amatorskich zdjęć.

Wideo

Kupowanie aparatu tylko po to, aby móc nim robić zdjęcia nie jest najlepszym rozwiązaniem. Dzisiaj większość aparatów cyfrowych pozwala na nagrywanie wideo – część z nich oferuje nawet wysoką jakość kręconego materiału. Jeśli więc zamierzasz kręcić dużo filmów, warto zrobić dokładne rozeznanie, jakie możliwości daje konkretny sprzęt.

Jeśli interesuje Cię pożyczka gotówkowa na sprzęt fotograficzny to koniecznie przeczytaj ten artykuł: https://www.maxmodels.pl/pozyczka-gotowkowa-na-sprzet-fotograficzny,a,2050.html?p=1.

Dowiesz się z niego, w jaki sposób można sfinansować zakup nawet drogiego aparatu fotograficznego.

Dodaj komentarz