Nowoczesne protezy rąk – jakie są ich rodzaje?

Istnieje możliwość wyposażenia się w protezę ręki w sytuacji, gdy kończyna zostanie amputowana lub osoba urodziła się z fragmentem ramienia. Protezy stosowane są też po utracie dłoni lub części dłoni. Obecnie dostępne możliwości stają się coraz nowocześniejsze i występują w kilku różnych rodzajach.

Proteza kończyny górnej – duży wybór rodzajów

Jeśli nowoczesne protezy rąk będą używane od razu po amputacji lub w miarę wcześnie w przypadku wrodzonych deformacji, dobrym wyborem na początek są protezy kosmetyczne. Są one uzupełnieniem wizualnym i w niektórych przypadkach można się nimi posługiwać, ale poruszanie jak normalną kończyną nie jest możliwe.

Osoby, które chcą być jak najbardziej samodzielne, powinny zainteresować się np. protezami bionicznymi i mioelektrycznymi. Tego rodzaju bioniczna ręka funkcjonuje po części jak prawdziwa, ale trzeba pamiętać o jej ładowaniu. Technologia wykorzystuje własne mięśnie noszącego oraz impulsy elektryczne.

Protezy tymczasowe i na stałe

Często jako protezy po amputacji używa się prostego, niedrogiego rozwiązania. Na początku chodzi o przyzwyczajenie się do protezy i np. weryfikację, na ile jest ona wygodna. Można wykonać odlew drugiego ramienia i na tej podstawie zrobić idealnie leżącą protezę. Jako kosmetyczna będzie używana jedynie tymczasowo.

Tymczasowych protez mogą używać też dzieci i młodzież. Jeszcze rosną, więc nie opłaca się stosować trwalszych protez – choć zamożne osoby nie muszą ograniczać wydatków. Proteza ręki może być też hybrydowa, częściowo da się nią poruszać np. w zakresie przedramienia oraz dłoni.

Protezy bioniczne – nowoczesność gwarantująca sprawność

Korzystanie z protez bionicznych i mioelektrycznych pozwala osobom po amputacji lub urodzonym bez kończyn na wygodne i samodzielne życie. Proteza dłoni, jeśli jest stworzona zgodnie z tą technologią, umożliwia poruszanie palcami z całkiem dużą precyzją chwytu.

Podsumowując, dostęp do nowoczesnych protez kończyn ułatwia życie osobom niepełnosprawnym od urodzenia oraz po amputacji.

Dodaj komentarz