osuszanie budynkow

Osuszanie budynków po zalaniu – na czym polega?

Życie bywa nieprzewidywalne i czasem przynosi nam sytuacje kryzysowe. Jedną z nich jest bez wątpienia niespodziewane zalanie mieszkania. W takim przypadku kluczowe jest jak najszybsze podjęcie działań w celu osuszenia budynku. Na czym ono polega? Podpowiadamy.

Dlaczego osuszanie budynku jest ważne?

Powodów zalania może być naprawdę wiele. Rozpoczynając na awariach sieci hydraulicznych, poprzez nieszczelne dachy aż po klęski żywiołowe. Niezależnie od przyczyny zalania kluczowe jest jak najszybsze podjęcie działań w celu osuszenia budynku. Dlaczego? Zamknięte pomieszczenia nie są przystosowane do kontaktu z wodą. Może ona wyrządzić w nich ogromne szkody. Jest między innymi przyczyną powstawania zgnilizny oraz grzyba.

Na szczęście na rynku istnieje wiele firm, których zadaniem jest osuszanie budynków po zalaniu. Skorzystanie z ich usług najczęściej okazuje się konieczne, gdyż osuszanie to na ogół dosyć skomplikowany proces. Nie ogranicza się on tylko do wypompowania wody, ale polega także na zabezpieczeniu dobytku. Jak konkretnie przebiega?

Jak przebiega proces osuszania budynków?

Pierwszym krokiem jest oczywiście odpompowanie wody z pomieszczeń. Odbywa się to z pomocą specjalistycznego sprzętu i jest podstawą całego przedsięwzięcia. Następnym etapem jest usunięcie zalegającej w budynku wilgoci. Jest to czynności, do której można podejść wieloma sposobami. Wybór sposobu zależy od charakterystyki pomieszczeń. Jego celem jest pozbycie się wilgoci ze ścian i jej zneutralizowanie.

To właśnie osuszanie ścian okazuje się najbardziej czasochłonnym zadaniem podczas całej operacji. Woda ma tendencję do osadzania się w ich dolnych partiach, a jej jak najszybsze usunięcie może zapobiec dużym stratom finansowym. Jednym ze sposobów osuszania jest tzw. wietrzenie absorpcyjne. Polega ono na wyssaniu z pomieszczenia wilgotnego powietrza, doprowadzeniu go do stanu neutralnego, podgrzaniu, a następnie ponownym wpuszczeniu. Proces jest powtarzany aż do momentu całkowitego pozbycia się wilgoci. Wysokiej jakości usługi osuszania oferuje firma Lakus Sp. z o.o.

Dodaj komentarz